Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Εύκολη νίκη και κορυφή στη Euroleague για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός έκανε “πάρτι” κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο για τη 17η αγωνιστική της Euroleague και με τη νίκη 82-66 σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, “έπιασε” κορυφή στην κατάταξη.

Με τον Πίτερς να είναι εκπληκτικός στο ξεκίνημα και τον Γουόκαπ να δίνει το… σύνθημα με τις εκπληκτικές του άμυνες στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός “καθάρισε” εύκολα την Αρμάνι Μιλάνο και πέτυχε την 11 νίκη του στη σεζόν, που τον φέρνει στην πρώτη θέση της Euroleague, έστω και με “συγκατοίκους”.

Το παιχνίδι
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το ματς, με την Αρμάνι Μιλάνο να “χτυπάει” τον Ολυμπιακό με συνεργασίες των ψηλών στο post και τους Πειραιώτες να “απαντούν” με Πίτερς και Παπανικολάου. Ο πρώτος έκανε μάλιστα ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους και οι Πειραιώτες κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε 27-15 στο 10′, με buzzer beater τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια, με τον Σλούκα να τον “οδηγεί” στην επίθεση, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο με δύο δικά της σερί και πρωταγωνιστή τον Μπάρον, “μάζεψε” τη διαφορά ακόμη και στο -3, πριν σκοράρει στη λήξη του ημιχρόνου ο Βεζένκοφ για το 44-38 στο 20′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και οι άμυνες “κυριάρχησαν” πλήρως. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόνο 6 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο και έτσι, με δικούς του πόντους από τη γραμμή των βολών και νέο buzzer beater τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σλούκα, έκανε το 59-44 στο 30′, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει ξανά στην 4η περίοδο, αλλά ο Γουόκαπ φώναξε “παρών” και με συνεχόμενα κλεψίματα, “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς για την ομάδα του Μπαρτζώκα, ακούγοντας και το όνομά του από την κερκίδα. Ο Ολυμπιακός πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 82-66 και με ρεκόρ 11-6 βρέθηκε στην πρώτη θέση της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κάναν 2 (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 8 (0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 8 (1/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 16 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

Αρμάνι ΜΙιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τόμας 6, Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Μέλι 7 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρον 12 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Ρίτσι 5 (1), Χολ 5 (1 τρίποντο, καμία ασίστ, 5 λάθη), Χάινς 8 (4/6 δίποντα), Φόγκτμαν