Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Η Σουηδία ισοπέδωσε 5-0 την Ιταλία και πέρασε στις “16”, η Γαλλία λύγισε τη Βραζιλία (vids)

Πολλά γκολ είχε η 2η αγωνιστική στον έκτο κι έβδομο όμιλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών, με τη Ρενάρντ να χαρίζει τη νίκη στη Γαλλία λυγίζοντας με 2-1 τη Βραζιλία και τη Σβάμπι να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο Παναμάς – Τζαμάικα, δίνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στις Τζαμαϊκανές για την πρόκριση στις “16”.

Στον άλλο όμιλο η Σουηδία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ιταλία, την οποία διέσυρε με το ευρύ 5-0 κι έκλεισε θέση για τις “16” της διοργάνωσης.

Οι Σουηδές μέσα σε έξι λεπτά στο πρώτο μέρος απέκτησαν ένα καλό προβάδισμα προτού πάνε στα αποδυτήρια. Στο 39′ η Ιλεστέντ άνοιξε το σκορ, στο 44΄ η Ρόλφε έγραψε το 2-0 για να έρθει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπλακστένιους και να πετύχει το τρίτο γκολ

Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, σημειώνοντας ακόμα δύο τέρματα με την Ιλεστέντ στο 50′, ενώ τη νίκη υπέγραψε στο 90+5′ η Μπλόμκβιστ.

Στον έκτο όμιλο η Γαλλία ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τη Σομέρ . Η Βραζιλία ισοφάρισε στο 58′ με την Νταμπίνια, αλλά η Ρενάρντ πέτυχε το χρυσό γκολ για τις “τρικολόρ”, χαρίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο στην ομάδα της.

Η Σουάμπι με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό γκολ στον αγώνα του Παναμά και της Τζαμάικα, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας της να προκριθεί στην επόμενη φάση.