Πάλι ψηλά ο Καραλής στη Γαλλία

Ο Εμμανουήλ Καραλής συνέχισε τα άλματα πάνω από τα 5.70 και ξεπέρασε τα 5.76 στο επί κοντώ στο μίτινγκ κλειστού στίβου του Λιεβέν, ενώ απείλησε το πανελλήνιο ρεκόρ, 5.85, του Κώστα Φιλιππίδη.
Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα με έγκυρο άλμα στα 5,51, πέρασε με τη δεύτερη τα 5,61 και 5,71 και με την τρίτη τα 5,76. Στη συνέχεια, άφησε τα 5,81, αλλά απέτυχε και στις τρεις προσπάθειες στα 5.86, παίρνοντας τελικά την τέταρτη θέση.

Νικητής στον αγώνα ήταν ο Κρις Νίλσεν με 5,91, ακολούθησε δεύτερος ο Τιάγκο Μπραζ με 5,81 και τρίτος ο Ολλανδός Βλον, επίσης, με το ίδιο ύψος.
Ο Ανδρέας Πανταζής αγωνίστηκε με τη σειρά του στο τριπλούν, όπου κατέλαβε την έβδομη θέση με 16 μέτρα. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού ξεκίνησε με 15,82 και είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 16 μέτρα.
Νικητής στον αγώνα ήταν ο Μαρτίνες με 17,21, σημειώνοντας την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο. Ο Γερμανός Ες ήταν δεύτερος με 16,76 και ο Φιλανδός Λιπσάνεν τρίτος με 16,59.
Στο επίν κοντώ γυναικών, η Αντζέλικα Σιντόροβα με 4.85 σημείωσε την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο, καταρρίπτοντας την προηγούμενη δική της με 4.80.
Στα 60 μέτρα με εμπόδια ανδρών, ο Γκραντ Χόλογουεϊ με 7.35 σημείωσε την καλύτερη φετινή και την τέταρτη κορυφαία επίδοση όλων των εποχών.