Πανσερραϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Σώθηκε και μαθηματικά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε υποβιβαστεί από το Σάββατο (20/4) έπειτα από τα αποτελέσματα στους άλλους αγώνες των play out και μία μέρα μετά ηττήθηκε με 2-1 από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στη Stoiximan Super League με αυτό το τρίποντο.

Με τους φιλοξενούμενους να είναι καταδικασμένοι σε υποβιβασμό, το ενδιαφέρον ήταν μονόπλευρο και δεν αποτέλεσε έκπληξη το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα. Μετά το πρώτο 15λεπτο, πάντως, οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να ανέβουν και στο 22′ θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το συρτό σουτ του Ροσέρο.

Δεν έγινε, επομένως, το 0-1, έγινε όμως λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 29′ το 1-0 με το ωραίο μακρινό σουτ του Τομάς και με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε, έτσι, το προβάδισμα και κατάφερε να το διευρύνει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 45′ ο Αθανασίου ανέτρεψε τον Μπετανκόρ και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Ουάρντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Από εκεί και πέρα, ο Μιχάλης Γρηγορίου άρχισε με την έναρξη της επανάληψης τις αλλαγές για τον ΠΑΣ Γιάννινα που έψαχνε τον τρόπο για να μπει ξανά στο παιχνίδι και τον βρήκε: Μαρκάρισμα του Δεληγιαννίδη στον Λεό στο 63′, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Κόντε εκτέλεσε στο 65′ και μείωσε σε 2-1.

Λίγα λεπτά μετά, στο 69′, ο Εραμούσπε πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Γούλερι έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή και το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος, με τον Πανσερραϊκό να εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή του.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου, Τομάς (88′ Ντανκερλούι), Ουάρντα, Άλεξιτς, Μπετανκόρ (66′ Γούλερι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης (49′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Κιάκος (46′ Πανάγου), Τζίνο (59′ Μπεγκάλα), Ριένστρα (46′ Κύρκος), Καραχάλιος, Λέο (72′ Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε.