ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ 88-66: Νικητής ο δικέφαλος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (vids)

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Άρη -που στην πρεμιέρα είχε κάνει την έκπληξη κόντρα στον Παναθηναϊκό- με 88-66 στην PAOK Sports Arena.

Ο αγώνας
Ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στην PAOK Sports Arena, με τον Χάγκινς να ευστοχεί σε τρίποντο για το 8-15 στο 5′. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν 3/4 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ.75 ενώ ο Τζανόντ Νότε έκανε το 11-17 για τους «κίτρινους». Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γιανίκ Φράνκε (18-17, 7′) ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 21-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με νέο σερί 7-0 για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Ντάρκο-Κέλι σκόραρε για τρεις και έκανε το 40-28 στο 17′. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-35, κάνοντας μόλις 4 λάθη κόντρα στον Άρη που στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες του Γκούντγουιν.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Άρη που έκανε επιμέρους σκορ 3-11 και από το εις βάρος του 47-35, μείωσε σε 50-46 με μπροστάρη τον Βασίλη Τολιόπουλο στο 25′! Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε μπλοκάρει επιθετικά, βρίσκοντας σκορ μόνο με το τρίποντο του Σαλούστρου. Το timeout του Λυκογιάννη… ξύπνησε τον «Δικέφαλο του Βορρά» που έκανε το δικό του ξέσπασμα, τρέχοντας σερί 11-0 για το 61-46 στο 28′!

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους (65-50, 30′) ενώ ο Χαντς εκτόξευσε τη διαφορά στο +21, κάνοντας το 71-50 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, την ώρα που ο Άρης αδυνατούσε να βρει τον δρόμο για το καλάθι του ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 73-58 με τον Σανόγκο αλλά μέχρι εκεί… Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι κι έφτασαν στη νίκη με 88-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66.