ΠΑΟΚ – Ιωνικός 6-0: Γκολ και θέαμα στην Τούμπα

Φωτορεπορτάζ:ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να αφήσει πίσω του την ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τα κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο, αφού συνέτριψε με 6-0 τον Ιωνικό στην Τούμπα και… λίγα ήταν, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 4-0 και με τον πιτσιρικά Τζίμα να βρίσκει δίχτυα στις καθυστερήσεις και να γίνεται ο νεότερος σκόρερ των ασπρόμαυρων σε αγώνα πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς φρόντισαν να κάνουν από το ξεκίνημα σαφείς τις διαθέσεις της, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό: Σέντρα του Ζίβκοβιτς, σουτ του Νάρεϊ και η μπάλα κόντραρε και στον Ρομαό και κατέληξε στα δίχτυα. Το ματς, επομένως, ξεκίνησε με… 1-0 και η συνέχεια ήταν τέλεια για τους γηπεδούχους και εφιάλτικη για τους Νικαιώτες.

Στο 24′ ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα μετά την κάθετη του Ντάντας και ο Κωνσταντέλιας γιόρτασε τα γενέθλιά του γράφοντας το 2-0, για να ακολουθήσει στο 28′ το 3-0 με το πλασέ του Τόμας μετά τη σέντρα του Νάρειϊ και στο 30′ το 4-0 από το ωραίο σουτ του Ζίβκοβιτς εκτός περιοχής!

Το παιχνίδι, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται ο οποιοσδήποτε, είχε ήδη κριθεί και από εκεί και υπήρχε μόνο μία απορία: Θα συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι ή θα σταματούσαν; Η απάντηση, λοιπόν, δόθηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όπου είχαμε τα εξής γεγονότα: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Τόμας στο 48′ μετά το γύρισμα του Ράφα Σοάρες, αποβολή του Μασάς για τον Ιωνικό στο 49′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Νάσμπεργκ, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 53′ με το τετ α τετ του Τόμας (απέκρουσε ο Χουτεσιώτης) και… 5-0 στο 54′ με προβολή του Κεντζιόρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Νάρεϊ.

Οι Θεσσαλονικείς, με λίγα λόγια, έκαναν ό,τι ήθελαν και στο 68′ είχαν οριζόντιο δοκάρι σε δυνατό σουτ του Τάισον, με τον Λουτσέσκου να κάνει τις αλλαγές του και τους οπαδούς στις εξέδρες να πανηγυρίζουν πιο δυνατά από ό,τι θα περίμενεν το 6ο γκολ σε ένα ματς με τον Ιωνικό, αφού αυτός που το έβαλε ήταν ο 17χρονος Τζίμας, με κεφαλιά, παίρνοντας έτσι από τον θρυλικό Γιώργο Κούδα τον τίτλο του νεότερου σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ σε αγώνα πρωταθλήματος!

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (58′ Ελ Καντουρί), Ντάντας, Νάρεϊ (58′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (71′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (76′ Ρικάρντο), Μπράντον Τόμας (71′ Τζίμας).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Αντούνες (46′ Τσίμπσα), Μασάς, Λοβέρα (75′ Μάνος), Σεμπά (75′ Πογκοσιάν), Μάντζης (75′ Τσιριγώτης).