ΠΑΟΚ – Λαμία 1-1: Εύκολα στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας οι Θεσσαλονικείς (vid)

Φωτορεπορτάζ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ο ΠΑΟΚ ήταν σίγουρος για την πρόκρισή του στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, μετά τη νίκη του με 5-1 στην έδρα της Λαμίας αλλά για τυπικούς λόγους έπρεπε να διεξαχθεί και η ρεβάνς στην Τούμπα, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να παίζει χαλαρά και να μένει στο 1-1.

Με τα πάντα να έχουν κριθεί από τον πρώτο αγώνα, κανείς δεν περίμενε να δει ένα ματς στο οποίο θα… έπεφταν κορμιά. Αντιθέτως, το παιχνίδι προσφερόταν για… ξεκούραση και κάπως έτσι το είδαν και οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν την πρώτη τους φάση στο 14′ με το άστοχο σουτ του Νάρεϊ εντός περιοχής, για να έρθει τελικά το γκολ ένα 10λεπτο αργότερα.

Στο 24′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σλίβκα σε σουτ του Τάισον και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Σβαμπ έκανε το 1-0 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 34′ είχαν διπλή ευκαιρία με Μαρτίνεθ και Ασκόφσκι αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε σε αμφότερους «όχι», για να ακολουθήσει στο 40′ το οριζόντιο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Τάισον μετά τη σέντρα του Τόμας.

Χαλαρό πρώτο ημίχρονο δηλαδή και χαλαρά έφτασε και η Λαμία στην ισοφάριση στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51′ με την εκτέλεση του Μανούσου στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ασκόφσκι από αριστερά (1-1). Οι ασπρόμαυροι θα μπορούσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο 71′ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ μετά το πλασέ του Μπίσεσβαρ και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες απλά να περιμένουν τη λήξη του.

Εύκολη, ξεκούραση πρόκριση επομένως για τον ΠΑΟΚ που θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στον τελικό, ο οποίος κανείς δεν ξέρει ακόμη πότε θα γίνει και πού…

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κάργας, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (67′ Ράφα Σοάρες), Ντάντας (78′ Φελίπε Σοάρες), Σβαμπ, Νάρεϊ (46′ Μπισεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (67′ Α. Ζίβκοβιτς), Τόμας (67′ Ολιβέιρα).

Λαμία: Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Πάβλοβετς, Σαραμαντάς, Μαρτίνεθ (85′ Τζανδάρης), Στάνκο, Ασκόφσκι (68′ Μπεχαράνο), Σλίβκα (68′ Σιμόν), Μεδίνα (82′ Κοντονίκος), Μανούσος (68′ Βέργος).