Πέρασε από τη Λεωφόρο ο Άρης και «πέταξε» εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος τον Παναθηναϊκό (hls)

Με… γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2’. Όταν από σέντρα του Γκαρθία από δεξιά, ο Ζαμόρα με κεφαλιά έξω από την μικρή περιοχή νίκησε τον Ντραγκόφσκι, πετυχαίνοντας το 0-1!

Χρειάστηκε να περάσει ένα πεντάλεπτο για να συνέλθει από την ψυχρολουσία ο Παναθηναϊκός. Ωστόσο, παρότι συνέχισε να δείχνει «μουδιασμένος», είχε μέσα σε ένα τρίλεπτο τρεις ευκαιρίες για να πλησιάσει στην ισοφάριση.

Αρχικά με την κεφαλιά του Ούγκο, από κόρνερ του Μπακασέτα από αριστερά, με τον Κουέστα να αποκρούει, στο 8’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λημνιός δεν έκανε την προβολή σε κενή εστία, μετά το γύρισμα του Βέρμπιτς από αριστερά. Ενώ στο 11’ ο Τσέριν επιχείρησε το πλασέ από διαγώνια θέση, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 22′ λίγο έλειψε να γίνει και το 0-2 από το… πουθενά. Ή, αν προτιμάτε από ένα απρόσμενο λάθος του Ντραγκόφσκι, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του μετά από έξοδο. Δίνοντας την ευκαιρία στον Ζαμόρα να σουτάρει εντός περιοχής, για να σώσει με προβολή ο Ούγκο!

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να περιμένουν τον αντίπαλο τους πίσω από την μπάλα, ψάχνοντας κάποια καλή αντεπίθεση, ενώ παράλληλα κατάφεραν να βγάλουν… αναίμακτα και τις νέες κεφαλιές των Βέρμπιτς-Αράο, πριν το ημίωρο.

Με το σκηνικό να παραμένει ίδιο και στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η καλή αμυντική λειτουργία του Άρη και η έλλειψη δημιουργίας από πλευράς Παναθηναϊκού, επέτρεψε ένα αναιμικό σουτ του Ιωαννίδη και μια εντελώς άστοχη κεφαλιά του Ούγκο, που δεν στάθηκαν ικανά να προβληματίσουν τον Κουέστα, στο 35’ και στο 41’ αντίστοιχα.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί τρεις φορ και τον Άρη τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Και πάλι ο Σαμόρα με γυριστό σουτ, ήταν αυτός που έφτασε την ομάδα του πιο κοντά σε γκολ.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (80′ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (80′ Τζούριτσιτς), Βιλένα (62′ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (46′ Σπόραρ).

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Ζουλ (72′ Ντουκουρέ), Σουλεϊμάνοφ (72’Φετφατζίδης), Γκαρθία (59′ Ροζ), Σαβέριο (59′ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66′ Μορόν).