Πορτογαλία – Γκάνα 3-2: Νικηφόρα πρεμιέρα με ρεκόρ Ρονάλντο (vid)

Μετά από ένα φοβερό ματς στο δεύτερο ημίχρονο, η Πορτογαλία νίκησε την Γκάνα με 3-2 στην πρεμιέρα τους στον 8ο όμιλο του Μουντιάλ 2022 και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και με… αιχμή του δόρατος τον Κριστιάνο Ρονάλντο “απείλησε” για γκολ, με τον σούπερ σταρ της ομάδας του Φερνάντο Σάντος να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Ήταν αυτός όμως που άνοιξε και το σκορ στο δεύτερο μέρος, αφού κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 στο 65′, πριν ακολουθήσει μία “τρελή” εξέλιξη στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στο 74΄η Γκάνα ισοφάρισε με τον πλασέ του Αγιού από κοντά, αλλά η Πορτογαλία “απάντησε” αμέσως, με δύο τέρματα σε δύο λεπτά. Στο 78′ ο Ζοάο Φέλιξ βγήκε τετ-α-τετ στο τρανζίσιον και πλάσαρε ιδανικά για το 2-1, ενώ στην αντεπίθεση σκόραρε στο 80′ και ο Ράφα Λεάο, από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Γκάνα δεν τα παράτησε και μείωσε σε 3-2 στο 89′ με τον Μπουκουρί, αλλά αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Πορτογαλία να κρατάει τη νίκη μέχρι το φινάλε. Πήρε έτσι και… κεφάλι στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου, μετά και το 0-0 στο άλλο ματς ανάμεσα σε Ουρουγουάη και Νότια Κορέα.