Ανώτερος ο Ολυμπιακός – Κόστισαν οι απουσίες στον Άρη

Ο ΑΡΗΣ κατέβηκε με 8 παίκτες και τον έφηβο Πετανίδη κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οπότε η αποστολή ήταν μία αξιοπρεπής εμφάνιση, κάτι που κατάφερε για 25 λεπτά, όσον η κούραση και τα φάουλ του επέτρεψαν. Στο τέλος υπήρχε μία φυσιολογική κατάρρευση που οδήγησε στο τελικό 89-67.

Ο Κάουαν είχε 14 πόντους με 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς 12 πόντους, Κώττας και Νετζήπογλου από 10 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε με ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, όταν προηγήθηκε με 8-10 στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι έχοντας και περισσότερες επιλογές για να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 21-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +11 την διαφορά (36-25), με τον Καστρίτη να επιλέγει άμυνα ζώνης με τρία γκαρντ (Κάουαν, Πουλιανίτη, Νετζήπογλου)η οποία βοήθησε τους «κίτρινους» να βρουν ρυθμό και να κλέψουν μπάλες ώστε να μειώσουν σε 38-31, πριν το 41-33 του πρώτου ημιχρόνου.
Οι παίκτες του ΑΡΗ έκαναν καλό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο όταν κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους (44-39) στο 23ο λεπτό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, κι αυτό κυρίως των επιλογών του Ολυμπιακού αλλά και της ιδιαίτερης… παρατηρητικότητας των διαιτητών στην άμυνα των «κιτρίνων» μιας και τα φάουλ ήταν συνεχόμενα σε βάρος τους. Η άμυνα αναγκαστικά λόγω των φάουλ ήταν πιο χαλαρή και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν για να στείλουν την διαφορά τους 21 πόντους (66-45) με την λήξη της τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πολλά φάουλ που είχαν οι «κίτρινοι» συν την κούραση μιας και ο Καστρίτης είχε 8 παίκτες και τον έφηβο Πετανίδη στην διάθεση του, έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά άνω των 20 πόντων, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 89-67.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67.