Έβγαλε αντίδραση η Εθνική κορασίδων

Η Εθνική κορασίδων αντέδρασε άμεσα μετά την “βαριά” ήττα από την Γαλλία (72-40) στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο Ευρωπαϊκό U16 που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας, επικρατώντας σήμερα (20/08) σε καθοριστικό ματς της Δανίας με 67-50 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής θα είναι η Τσεχία (21/08, 16:00) στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων.

Όπως και στην αναμέτρηση με τις γαλλίδες έτσι και σε αυτή με τη Δανία τη διαφορά για την «γαλανόλευκη» έκανε η Παναγιώτα Στολίγκα, η οποία με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. μετά τη μέτρια εικόνα που έδειξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τα πρώτα 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 28-25 (ημ.), 39-46, 50-67

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο το συγκρότημα του Γιάννη Κτιστάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ (28-25), στο δεύτερο μέρος ανέβασε… στροφές και με σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 32-28. Η διαφορά βρέθηκε στη μέγιστη τιμή της με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου, με την Εθνική να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (46-39).

Τα κορίτσια είχαν βρει ρυθμό και με επιμέρους σκορ 14-1 στα μισά του τελευταίου 10λεπτου ξέφυγαν με 60-40, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την πρώτη νίκη της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση. Από την σκανδιναβική ομάδα ξεχώρισε η Γένσεν με 17 πόντους, αλλά με 1/6 τρίποντα,

Διαιτητές: Μεντόθα Ολγάδο (Ισπανία), Μπαλνιονιτέ (Λιθουανία), Τιμπόρ (Πολωνία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Χωλοπούλου 7 (1 τρ.), Καλογήρου, Σιουμουρέκη, Στολίγκα 23 (5 τρ.), Τσινασλανίδου 3, Αρσενιάδου 2, Χατίρα 1, Φελούρη 10 (2 τρ.), Γιαπιτζόγλου 4, Παρασκευοπούλου 2, Σύρπα 3, Ζιάκα 12.