Προμηθέας – Μάλαγα 83-90: Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός στους «8» του Basketball Champions League (vid)

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε την Ευρώπη το βράδυ της Τρίτης (9/4) ο Προμηθέας που πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις κόντρα στη Μάλαγα, αλλά ηττήθηκε με 83-90 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League με 0-2 στην προημιτελική σειρά.

Στο κατάμεστο “Δημήτρης Τόφαλος”, που φιλοξένησε για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου ευρωπαϊκό προημιτελικό, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καταιγιστική και σαφώς ανώτερη από τους Ισπανούς στην πρώτη περίοδο (26-23, 10′). Οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν στροφές, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (23-12) και ισορρόπησαν την αναμέτρηση πριν από το ημίχρονο.

Η Μάλαγα παρουσιάστηκε “μεταμορφωμένη” στο δεύτερο μέρος, εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (54-64, 29′) και έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη, που της χάρισε το εισιτήριο της πρόκρισης στο Final Four του BCL (26-28/4).

Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο ηγετικός Χάντερ Χέιλ με 31 πόντους (6/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ετσενίκε πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Κάουαν αρίθμησε 13 πόντους.

Για τους νικητές πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν τόσο ο Κάλινόσκι (23 πόντοι), όσο και ο Κράβις (15 πόντοι). Ο Τέιλορ τους ακολούθησε με 9 πόντους, ενώ ο Πέρι κατέγραψε 7 πόντους.

Ο αγώνας
Η Μάλαγα πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε αέρα τεσσάρων πόντων στα πρώτα 120 δευτερόλεπτα. Ωστόσο ο Προμηθέας επέβαλε τον ρυθμό του, πραγματοποίησε ένα εκρηκτικό σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Χάντερ Χέιλ (9 πόντοι, 2/3 τρίποντα) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (26-23, 10′). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν – σαφώς – ανώτερη, αλλά δέχθηκε έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό και απώλεσε τη μεγάλη διαφορά που έχτισε στη διάρκεια της περιόδου.

Ξέφρενος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πραγματοποιούν αλλεπάλληλες ανατροπές και τη Μάλαγα να έχει την απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (23 έναντι 12 του Προμηθέα) με τα 12 από αυτά να είναι επιθετικά. Οι Ισπανοί ισορρόπησαν την αναμέτρηση (επιμέρους σκορ 17-23) και μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-43 (20′).

Στην τρίτη περίοδο, οι Ανδαλουσιανοί έδειξαν την ποιότητά τους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 με το τρίποντο του Καλινόσκι (54-64, 29′) και μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα έντεκα πόντων (54-65).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την απόστασή τους από τον Προμηθέα και έφυγαν από την Πάτρα με το εισιτήριο για τη Stark Arena και το Final Four του Βελιγραδιου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κρέγιτς, Προτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 43-46, 54-65, 83-90.