Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-1: Νίκη κορυφής για τη «Βασίλισσα» στο ντέρμπι της Ισπανίας

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα με 3-1 της Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι κορυφής του ισπανικού πρωταθλήματος και βρέθηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 3 βαθμούς διαφορά από τους Καταλανούς.

Με ένα γρήγορο γκολ στην αντεπίθεση μόλις στο 12ο λεπτό, με τον Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον έλεγχο του αγώνα και στη συνέχεια βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Βαλβέρδε να ολοκληρώνει ιδανικά μία τέλεια επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, αλλά δεν βρήκε πολλές ευκαιρίες για γκολ και παρότι μείωσε στο τέλος με τον Τόρες, η “Βασίλισσα” την σκότωσε ξανά στο τρανζίσιον, με τον Ροντρίγκο να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί εύστοχα για το 3-1, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη αυτή, η Ρεάλ Μαδρίτης έφθασε τους 25 βαθμούς και άφησε πίσω της στη δεύτερη θέση την Μπαρτσελόνα, όντας ξανά μόνη της στην κορυφή της “La Liga”.