Ρεάλ – Ολυμπιακός 87-89: Τεράστιο διπλό για τους Πειραιώτες!

Ο Ολυμπιακός είναι σπουδαία ομάδα που δεν το βάζει ποτέ κάτω. Μετά την Βαρκελώνη πήρε διπλό και στη Μαδρίτη (87-89) παραμένοντας αήττητος αν και βρέθηκε να χάνει με 6 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Για μία ακόμη φορά ο Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις από πολλούς με τους Βεζένκοβ, Λαρεντζάκη και Σλούκα στο τέλος να κάνουν απίθανα πράγματα στο παρκέ και να χαρίζουν χαρά στους οπαδούς των «ερυθρόλευκων».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει μία διαφορά (15-15, 7′). Η Ρεάλ έβρισκε σκορ κυρίως σε γρήγορες επιθέσεις εκμεταλλευόμενη τις αργές επιστροφές των Πειραιωτών, ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα «απαντούσαν» χάρη κυρίως στην απόδοση των Φαλ και Γουόκαπ. Ο Βεζένκοβ μπήκε στην εξίσωση του σκορ με σουτ μακρινής απόστασης αφού η μπάλα κυκλοφορούσε ιδανικά στην μπροστινή πλευρά του παρκέ (16-20, 9′), όμως ο Γιαμπουσέλε ήταν ασταμάτητος και το δεκάλεπτο έληξε 21-20.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τον Ντεκ να πλησιάζει στο χαμηλό ποστ, τον Κοζέρ να εμπιστεύεται το drive του κι έτσι προηγήθηκαν με 29-24 (14′). Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν, όμως κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεση έφεραν τρίποντα του Κορνελί και αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα ένα σερί 8-0 (37-29, 17′). Σε ένα ακόμη παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τους Σλούκα, Βεζένκοβ να αντιδρούν μείωσαν σε 38-37 στο τέλος του ημιχρόνου.