Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2: Με το… δεξί οι «οράνιε» (vids)

Ο Λουίς Φαν Χάαλ έχει πει ευθέως ότι ο στόχος της Ολλανδίας είναι η κατάκτηση του Μουντιάλ 2022 και όντως μπήκε με το δεξί σε αυτό, επικρατώντας της Σενεγάλης με 2-0 χάρη σε γκολ του Γκάκπο στο 84ο λεπτό και του Κλάασεν στο 99ο, αλλά η εμφάνιση δεν ήταν πειστική και θα πρέπει να υπάρξει σημαντική βελτίωση στα επόμενα παιχνίδια.

Οι Αφρικανοί μπήκαν… αισιόδοξα στο ματς, αφού προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους «οράνιε», είχαν καλό ρυθμό και προσπάθησαν να κάνουν κάτι καλό στην επίθεση, χωρίς να τα καταφέρουν. Δεν ένιωθαν, όμως, καμία απειλή στην άμυνά του και αυτό ήταν πολύ σημαντικό, αφού οι Ολλανδοί έψαχναν τα πατήματά τους.

Όταν άρχισε να τα βρίσκει, η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ πήρε σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει και το προβάδισμα, αφού στη φάση του 20ου λεπτού, η οποία ήταν και η καλύτερη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντε Γιονγκ καθυστέρησε και η αντεπίθεση πήγε στράφι…

Η απάντηση της Σενεγάλης ήρθε λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 25′, όταν ο Σαρ έκανε ωραία κίνηση και πλασέ αλλά ο Φαν Ντάικ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έβαλε το κεφάλι του για να τη στείλει κόρνερ.

Έτσι, το παιχνίδι παρέμεινε στο 0-0 και με αυτό πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, αφού το σουτ του Μπέργκχαους για την Ολλανδία στο 40′ δεν βρήκε στόχο.

Οι «οράνιε» ήταν φανερό ότι έπρεπε να βελτιωθούν αφού οι Αφρικανοί τούς είχαν βάλει δύσκολα, με την πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο να έρχεται στο 53′ με την κεφαλιά του Φαν Ντάικ που έφυγε λίγο άουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Ο Φαν Χάαλ έριξε στον αγώνα στη συνέχεια τον Ντεπάι, βγάζοντας τον Γιάνσεν, ελπίζοντας ότι θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά με κάποια ενέργειά του, αλλά ήταν η Σενεγάλη αυτή που απείλησε, στο 65′, με το σουτ του Ντιά που απέκρουσε ο Νόπερτ.

Η Ολλανδία είχε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία παιχνιδιού και τα λεπτά περνούσαν χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι καλό, μέχρι που ήρθε το 84ο: Σέντρα του Ντε Γιόνγκ, κεφαλιά του Γκάκπο και η μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 και τη λύτρωση για την ομάδα του Φαν Χάαλ, η οποία θα πρέπει να βελτιωθεί στη συνέχεια του τουρνουά.

Στο 89′, άλλωστε, κινδύνεψε να δεχθεί την ισοφάριση, αλλά ο Νόπερτ αντέδρασε σωστά στο σουτ του Γκέιγ, κρατώντας το 0-1 και τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Τρεις βαθμοί που οριστικοποιήθηκαν στο 99′, όταν ο Κλάασεν πήρε το… ριμπάουντ μετά τη λάθος αντίδραση του Μεντί σε σουτ του Ντεπάι, γράφοντας το τελικό 0-2.

Σενεγάλη: Έντουαρντ Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ντιαλό (62′ Γιάκομπς), Ναμπαλίς Μεντί, Κουγιατέ (74′ Παπέ Γκέιγ), Γκέιγ, Ντιατά (74′ Τζάκσον), Ντιά (69′ Ντιένγκ), Σαρ.

Ολλανδία: Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Μπλιντ, Μπεργκχάους (79′ Κουπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Γκάκπο, Μπέργκβαϊν (79′ Κλάασεν), Γιάνσεν (62′ Ντεπάι).