Serie A: «Αφεντικό» της πόλης η Γιουβέντους, 4-2 την Τορίνο (vid)

Τι και αν βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, η Γιουβέντους απέδειξε πως είναι το αφεντικό της πόλης, επικρατώντας 4-2 εντός έδρας της Τορίνο. Τέταρτη διαδοχική νίκη για τη «Μεγάλη Κυρία», η οποία βρέθηκε στο -6 από την εξάδα της Serie A. Χαμόγελα και αποθέωση για την επιστροφή του Πολ Πογκμπά στη δράση έπειτα από επτά χρόνια περίπου.

Ιδανική αρχή για την Τορίνο στο ντέρμπι, αφού μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καραμό από ασίστ του Μποντζιόρνο άνοιξε το σκορ. Η Γιουβέντους αντέδρασε ιδανικά, πήρε τον έλεγχο του ματς, πίεσε και στην πρώτη καλή ευκαιρία έφερε το ματς στα ίσα. Στο 16ο λεπτό ο Κόστιτς βρήκε ιδανικά τον Κουαδράδο και ο Κολομβιανός πέτυχε το 1-1. Καλός ρυθμός στο ντέρμπι και στο 40′ οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Σανάμπρια που απέκρουσε ο Σένι. Ο ίδιος παίκτης πήρε την… εκδίκησή του, μιας και στο 43′ έδωσε το προβάδισμα στην Τορίνο. Η Γιούβε είχε ξανά απάντηση και στο 45′ ο Ντανίλο με κεφαλιά έπειτα το κόρνερ του Ντι Μαρία ισοφάρισε 2-2.

Δυνατά οι γηπεδούχοι στην επανάληψη και στο 49′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Βλάχοβιτς σε τετ α τετ σημάδεψε το δοκάρι. Ιδια κατάληξη είχε και στο 67΄η προσπάθεια του Σίνγκο έπειτα το σοβαρό λάθος του Σάντρο. Στο 69′ το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι, μιας και ο Πολ Πογκμπά έκανε ντεμπούτο στη σεζόν μετά τον σοβαρό τραυματισμό που είχε το καλοκαίρι.

Στο ματς πέρασε και ο Κιέζα, ο οποίος στο 71΄ βρήκε ιδανικά τον Μπρέμερ για το 3-2. Στο 81′ διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμά τους κάνοντας το 4-2 με τον Ραμπιό από κοντά.