Σκόρπισε την Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός

Με απόλυτο οδηγό σε άμυνα και επίθεση τον… εξωπραγματικό Πάρις Λι το «τριφύλλι» συνέτριψε τους φιλοξενούμενους με το τελικό 89-65, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-13, δίνοντας τέλος στο σερί νικών των Λιθουανών (μετρούσε 5 νίκες) και στερώντας τους την ευκαιρία να πατήσουν τετράδα (έχουν πλέον ρεκόρ 12-9).

Από το -15 του ημιχρόνου (27-42) και τις αποδοκιμασίες, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στην επανάληψη την απόλυτη αποθέωση. Με ιθύνοντα νου του «πράσινου» ξεσπάσματος τον Πάρις Λι (σημείωσε τους 22 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο-career high) και τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή (9/11 από τα 1/8 του πρώτου μέρους) το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι από την τρίτη περίοδο και δεν κοίταξε πίσω… Όσο μάλιστα εντυπωσιακή ήταν η παραγωγικότητα του, άλλο τόσο ήταν και η άμυνα του, η οποία περιόρισε τους Λιθουανούς στους 23 πόντους στην επανάληψη, έχοντας δώσει τέλος στην κυριαρχία τους στη ρακέτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65