UCL: Σπουδαίο ματς στο Etihad, τον πρώτο λόγο για τελικό η Μαν.Σίτι!

Στη απίθανη ματσάρα του Etihad, η καλύτερη Σίτι προηγήθηκε τρεις φορές με δύο γκολ και παρά του ότι η Ρεάλ επέστρεψε για το τελικό 4-3, διατηρεί μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς της Μαδρίτης.

Την τέλεια εκκίνηση στον ημιτελικό έκανε η Μάντσεστερ Σίτι αφού 93 δευτερόλεπτα μετά από την σέντρα βρήκε δίχτυα με τον Ντε Μπρόινε. Η ψυχολογία των παικτών του Γκουαρδιόλα ανέβηκε και πήραν με το καλημέρα τα ηνία, για να έρθει στο 11ο λεπτό και δεύτερο γκολ. Σκόρερ ο Ζεσούς.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 30ο λεπτό για να έχει η Ρεάλ την πρώτη ευκαιρία της στον ημιτελικό. Τρία λεπτά μετά ήρθε το 2-1 με δράστη τον Καρίμ Μπενζεμά.

Στο 53′ οι Πολίτες βρήκαν το τρίτο γκολ, με τον Φερναντίνιο να βγάζει σέντρα λουκούμι από τα δεξιά και τον Φόντεν να ακολουθεί τρέιλερ τη φάση για να εκτελέσει με κεφαλιά τον Κουρτουά (3-1).

Το εντυπωσιακό πάντως είναι το προβάδισμα των δύο γκολ δεν το χάρηκε για πολύ αφού στο 55′ ο Βινίσιους έκανε φανταστική ενέργεια αδειάζοντας με ντρίμπλα τον Φερναντίνιο, για να διασχίσει το μισό γήπεδο και να νικήσει με πλασέ τον Έντερσον (3-2).

Παρά την ψυχρολουσία από το γκολ του Βινίσιους, η Σίτι ξαναπήρε τα ηνία στο 74′ με τον Μπερνάρντο Σίλβα. Ούτε όμως και αυτή τη φορά μπόρεσε η πρωταθλήτρια Αγγλίας να κρατήσει αυτή τη διαφορά δύο γκολ αφού προδώθηκε από τους αμυντικούς της, με τον Λαπόρτ να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι στη μεγάλη περιοχή και στον Μπενζεμά να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα για να νικήσει με εκτέλεση αλά Πανένκα τον Έντερσον και να μειώσει σε 4-3 με το 41ο φετινό του γκολ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς (36′ Φερναντίνιο), Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Ζεσούς (83′ Στέρλινγκ), Φόντεν

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Άλαμπα (46′ Νάτσο), Μεντί, Μόντριτς (79′ Θεμπάγιος), Κρόος, Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (70′ Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους