Stoiximan Basket League: Έβγαλε αντίδραση ο Απόλλωνας (vid)

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο, οι Πατρινοί επικράτησαν 71-60 του Λαυρίου εντός έδρας και πήραν βαθιά ανάσα, καθώς νίκησαν ξανά μετά από δύο μήνες και την… πρεμιέρα της Basket League!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα εξαρχής και κατάφεραν να προηγηθούν 14-9 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά σταδιακά άρχισε να μεγαλώνει, φτάνοντας σε διψήφιο νούμερο στο 14’ (22-10) και κλείνοντας έτσι το ημίχρονο (34-23).

Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν άστοχοι και δεν μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 21 πόντους λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να ρίξει τη διαφορά από διψήφιο νούμερο, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 71-60.

Στα… χαμηλά οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων, με Βον και Καστανέντα να μετρούν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60