Stoiximan Basket League: Νίκη με ανατροπή για τον Παναθηναϊκό, πρώτος μέχρι τέλους (hls)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για περίπου 35 λεπτά, αλλά ο Παναθηναϊκός κέρδισε το Περιστέρι (93-88) σε ένα παιχνίδι δίχως άμυνες και εξασφάλισε τη πρώτη θέση, κάτι που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας σε ολόκληρα τα πλέι οφ.

Στο τελευταίο λεπτό, το σκορ ήταν 86-86, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο και τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σταματά τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς σε σουτ ισοφάρισης, βάζοντας τέλος στο ματς.

Κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους (3/5 τρίποντα) ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ενώ 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ μέτρησε ο Κέντρικ Ναν.

Από πλευράς των ηττημένων, που στρέφονται τώρα στο Final Four του BCL και τον ημιτελικό με την Τενερίφη (26/04), μεγάλο ματς έκανε με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Νέιτ Ρένφρο, ενώ 13 πόντους και 9 ασίστ μέτρησε ο Τζο Ράγκλαντ.