Stoiximan Basket League: Περίπατος του Άρη με το Λαύριο, νίκη με 84-60 (vid)

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League ο Άρης, καθώς επικράτησε με σκορ 84-60 του Λαυρίου στο άδειο λόγω τιμωρίας «Αλεξάνδρειο».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θα συνεχίσει στα play off και το Λαύριο στα Play out.

Οι Κιτρινόμαυροι με ένα ξέσπασμά τους στο τρίτο δεκάλεπτο «πάτησαν το γκάζι» και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (62-47 στο 29’), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει μέχρι τότε να κοντρολάρουν τον ρυθμό και να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση.

Ο Άρης είχε βρει τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι του Λαυρίου με τη διαφορά να φτάνει στους 21 πόντους (74-53 στο 35’), ενώ δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του Λαυρίου Κώστας Μέξας για διαμαρτυρία.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν δεδομένη και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να προηγούνται με 84-60 φτάνοντας στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60