Stoiximan Super League: Μπαίνει ξανά στο κόλπο ο Ολυμπιακός, 2-1 τον ΠΑΟΚ

Με φόρα από την Ευρωπαϊκή πρόκριση ο Ολυμπιακός, έφτασε στο -6 από την κορυφή με αγώνα λιγότερο, κερδίζοντας με 2-1 τον ΠΑΟΚ. Παράπονα στον «Δικέφαλο», τόσο για το πέναλτι που κέρδισε ο Ολυμπιακός, όσο και για φάουλ πριν από το 2-0 των γηπεδούχων.

Το ματς:

Στο πρώτο διάστημα του αγώνα του Φαλήρου ο Ναβάρο σκόραρε δύο φορές ωστόσο ήταν εκτεθειμένος και δεν μέτρησε κανένα εκ των δύο. Στην πρώτη περίπτωση βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι στο 11′ όπου το γκολ του δεν μέτρησε και στη 2η περίσταση ήταν στο 15′ όπου μετά από έξυπνη εκτέλεση βολέ του Τζολάκη η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του όμως έπειτα από έλεγχο VAR ήταν οφσάιντ.

Στο 25′ ο Ναβάρο μπήκε μέσα στην περιοχή και πήρε το πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Κουλιεράκη. Στο 27′ ο Ποντένσε ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι με τον Κοτάρσκι να βγάζει τη μπάλα αλλά τον Κίνι να παίρνει το… ριμπάουντ και με σουτ του να κάνει το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Ναβάρο είχε κεφαλιά λίγο έξω.

Ο ΠΑΟΚ θα προσπαθούσε να απειλήσει με τον Μπάμπα με το σουτ του όμως να κοντράρει σε σώματα στο 32′. Χρειάστηκε να φτάσουμε μετά στο 43′ για να βγάλει φάση ο ΠΑΟΚ με ένα σουτ του Ζίβκοβιτς που κόπηκε και ένα του Μουργκ που έφυγε έξω. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν πιο καλή εικόνα στο πιο μεγάλο μέρος του και να προηγούνται. Γενικά ο πειραϊκός σύλλογος έκανε ένα ιδιαίτερα καλό πρώτο μέρος και με παίκτες όπως οι Ναβάρο, Κίνι και Ιμπόρα να τον βοηθούν αισθητά.

Λίγο μετά την έναρξη του β’ μέρους στο ντέρμπι ο Ναβάρο είχε ένα ακόμα σουτ. Κλέψιμο ψηλά του Ιμπόρα με τον Ισπανό φορ να κάνει ένα σουτ που πέρσσε εκτός στόχου στο 48′. Ο ΠΑΟΚ είχε φάση από φάουλ με τον Τάισον στο 50ό λεπτό με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και για ένα 2ο γκολ. Και το βρήκαν αυτό το τέρμα. Ήρθε στο 61′ όταν αρχικά ο Ποντένσε έκανε το 1-2 με τον Ορτα και έπειτα έβγαλε φοβερή πάσα στον Ζέλσον Μαρτίνς για να σκοράρει από κοντά το σκορ 2-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Στο 69ο λεπτό ήταν η σειρά του Ποντένσε να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ. Είχε ένα σουτ που πέρασε ελάχιστα εκτός. Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε αρκετές αλλαγές προσώπων και είχε μεγάλη φάση με τον Σαμάτα στο 77′ με τον Τζολάκη να κάνει σπουδαία επέμβαση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουλιεράκης είχε κεφαλιά έξω. Στο 84′ είχε καλή στιγμή και ο Ορτα με σουτ του που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Στα λεπτά που απέμειναν το σκορ άλλαξε.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε το 2-1 στο 92′ από την κίνηση του Ζίβκοβιτς και τον Μάρκος Αντόνιο να κάνει από κοντά και προ του Ρέτσου το γκολ. Έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε στον αγώνα με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Αμπι, Ρέτσος, Κίνι (94′ Βέζο), Ορτα (85′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Τσικίνιο (78′ Εσε), Ποντένσε, Μαρτίνς (78′ Μασούρας) και Ναβάρο (85′ Ελ Καμπί).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεζντιόρα, Σάστρε (79′ Οτο), Μεϊτέ (74′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Μουργκ (59′ Ντεσπότοφ), Τάισον (79′ Μάρκος Αντόνιο), Ζίβκοβιτς και Μπράντον Τόμας (59′ Σαμάτα).