Stoiximan Super League: Πάρτι για ΑΕΚ και Λαμία (hls)

Με τον Τζουκάνοβιτς να βρίσκει δύο φορές δίχτυα αλλά εις βάρος της ομάδας του, τον Πόνσε να βρίσκει εκ νέου δίχτυα και τον Λιβάι Γκαρσία να συμπληρώνει το σκορ, η ΑΕΚ κέρδισε με 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης και τον άφησε εκτός εξάδας, αφού την ίδια ώρα η Λαμία κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ΑΕΚ μπήκε με πολύ επιθετικές διαθέσεις, είχε εξαιρετική κυκλοφορία και ανάπτυξη και με υπομονή προσπαθούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα επιχειρώντας κάποια μακρινά σουτ το πρώτο τέταρτο με Ελίασον, Ραντόνια και Τσούμπερ, με τον Γραμματικάκη να πραγματοποιεί μια ωραία επέμβαση στην προσπάθεια του Σουηδού. Ο Αστέρας πέρα από ένα φαλτσαριστό σουτ του Λύρατζη στο 11′ εκτός περιοχής δεν μπορούσε να απειλήσει την ΑΕΚ, η οποία αύξανε την πίεσή της και πήρε το προβάδισμα στο 25′ με όπλο ξανά τις στατικές φάσεις. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Πόνσε βρήκε λίγο την μπάλα και ο Ζουκάνοβιτς στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Ένωσης.

Άμεσα η ΑΕΚ έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Πόνσε να σκοράρει το έκτο του τέρμα στα τελευταία τρία παιχνίδια. Στο 27′ ο Ελίασον σέντραρε και ο Αργεντινός φορ μέσα στην καρδιά της περιοχής του Αστέρα με κεφαλιά έγραψε το 2-0.  Οι κιτρινόμαυροι διαχειρίζονταν εύκολα το προβάδισμα, παίζοντας με συγκέντρωση και καλό passing game και φτάνοντας και σε τρίτο γκολ στο 43′ με δεύτερο αυτογκόλ του Ζουκάνοβιτς!

Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με πέναλτι. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Καστάνιο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Μήτογλου και με τη χρήση του VAR οι Αρκάδες πήραν το πέναλτι με τον Μπαρτόλο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Με την… τρίτη, ωστόσο, ο Λιβάι Γκαρσία χρίστηκε σκόρερ στην επιστροφή του. Στο 76′ ο Μάνταλος έβγαλε μια φοβερή κάθετη και ο Λιβάι πέρασε και τον Γραμματικάκη και πλάσαρε στα δίχτυα για το 4-1.

Ο Αστέρας μείωσε απλά στο φινάλε, με σέντρα του Σίτο και προβολή του Μιριτέλο στο 90′ για το τελικό 4-2, ενώ στο 93′ η ΑΕΚ είχε ευκαιρία και για πέμπτο γκολ με τον Γραμματικάκη να αποκρούει την κεφαλιά του Κάλενς.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έκανε… παρέλαση στους Ζωσιμάδες, όπου επικράτησε 4-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας της Stoiximan Super League, αφήνοντας παράλληλα μόνους στον πάτο του πίνακα τους ηττημένους που το ερχόμενο Σάββατο υποδέχονται τον ΑΡΗ (10/2 – 19:00).

Απίστευτα γεμάτο το ματς των Ιωαννίνων, με τον Καρλίτος να έχει γκολ αλλά και δύο πέναλτι που απέκρουσε ο Αθανασίου (!) ενώ ο ΠΑΣ είχε δοκάρι στο 1-2 και απέτυχε να μετουσιώσει την υπεροχή του στο δεύτερο ημίχρονο σε γκολ – δεχόμενος αντιθέτως άλλα δύο…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν εντυπωσιακά και μόλις στο 8′ ο Αθανασίου νίκησε στο τετ α τετ τον Νούνιες. Στην συνέχεια της φάσης όμως ο Καραχάλιος ανέτρεψε τον Μαρτίνεθ με τον Φωτιά να δίνει μετά από εξέταση του VAR το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε στο 12′ ο Καρλίτος, με τον Αθανασίου να κάνει την δεύτερη μεγάλη επέμβαση μέσα σε λίγα λεπτά.

Οι Λαμιώτες παρά το πέναλτι που έχασαν συνέχισαν να πιέζουν και μέσα σε δύο λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν ισάριθμες φορές. Αρχικά στο 20′ ο Καρλίτος μετά από σέντρα του Αμαράλ με φοβερό απευθείας σουτ έκανε το 0-1. Στο 22′ ο Καρλίτος έκανε υπέροχη κάθετη στον Αμαράλ, αυτός μπήκε πολύ ωραία στην περιοχή και με το δεξί δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Αθανασίου για το 0-2.

Μετά το μισάωρο ο ΠΑΣ Γιάννινα που ως εκείνο το σημείο δεν ήταν καν στο ματς, άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει ρυθμό, χωρίς όμως να απειλήσει μέχρι το 38′ όταν ο Κόντε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός κατάφερε να μειώσει σε 1-2, όταν αρχικά ο Κοσέλεφ έδιωξε το σουτ του Σόρια και στην συνέχεια με κεφαλιά σκόραρε. Μετά το γκολ αυτό οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, αλλά στάθηκαν άτυχοι όταν στις καθυστερήσεις ο Εραμούσπε έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ μετά από παρέμβασή του. Έτσι το 1-2 έμεινε ως το τέλος σε ένα φοβερό ημίχρονο που είχε τα πάντα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ωραίο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες και κυρίως από τους γηπεδούχους που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο όπως τελείωσαν το πρώτο. Πιέζοντας δηλαδή για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι όμως έπαιξαν εξαιρετικά την κόντρα και σε μία τέτοια κέρδισαν ακόμα ένα πέναλτι με τον Καρλίτος στο 59′ να κάνει κάθετη τον Μαρτίνεθ και τον Αθανασίου να τον ανατρέπει. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε πάλι ο Καρλίτος με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα να τον νικάει για δεύτερη φορά στο ματς. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε τραγικό λάθος, καθώς σε τυφλό γέμισμα και χωρίς να τον μαρκάρει κανείς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του με τον Τσιλούλη ανενόχλητος να κάνει το 1-3.

Παρά το 1-3 οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησαν να πιέσουν και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Από την πλευρά τους οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου έκαναν ακόμα μία εξαιρετική κόντρα και κατάφεραν να πετύχουν και 40 γκολ. Συγκεκριμένα στο 81′ ο Τόσιτς βρήκε με νέα κάθετη που δεν μπόρεσε να κόψει το αμυντικό δίδυμο τον Τσιλούλη που απέναντι στον Αθανασίου ανενόχλητος δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-4 και να δώσει ουσιαστικά τέλος στο ματς. Το 1-4 έμεινε ως το τέλος με την Λαμία να παίρνει την μεγάλη νίκη και να ανεβαίνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πηγή: gazzetta.gr

Φωτογραφία: Eurokinissi