Stoiximan Super League: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή ο Παναθηναϊκός (hls)

Μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε με το καλημέρα στην έδρα του Παναθηναϊκού, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ολική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ (2-1) να μην αλλάζει παρά τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στη συνέχεια.

Σε ένα ντέρμπι με καταπληκτικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα από νωρίς, ο Παναθηναϊκός το έφερε τούμπα μέσα σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο, σε ένα σαρανταπεντάλεπτο, όπου και οι δύο ομάδες έκαναν… προσφορά τα γκολ στον αντίπαλο, εξαιτίας μεγάλων ατομικών λαθών. Στο 4′ ο Χουάνκαρ πούλησε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ελίασον γύρισε στον Βίντα και ο Κροάτης στόπερ άνοιξε το σκορ.

Το παιχνίδι είχε μια άγρια ομορφιά, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Μπερνάρντ στο 10′ να σημαδεύει το δοκάρι και στο 12′ την ΑΕΚ να φτάνει κοντά στο 2-0 με τον Τσούμπερ. Από το 15′ και έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία, κέρδισε τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, ήταν πιο αποφασιστικός και με τον Ιωαννίδη κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να γυρίσει το ματς υπέρ του. Στο 32′ ο Έλληνας φορ έκλεψε την μπάλα από το λάθος του Μουκουντί, νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Αθανασιάδη αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Μπακασέτας με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αφρικανός στόπερ της ΑΕΚ και πάλι ως τελευταίος παίκτης ”πούλησε” την μπάλα, ο Ιωαννίδης έκλεψε και με υπέροχο ”τσίμπημα” πάνω από τον Αθανασιάδη έκανε το 2-1 για τους ”πράσινους”. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ένωση ήταν κυρίαρχη αλλά της έλειψε η ποιότητα στη τελική πάσα για να μπορέσει να δημιουργήσει εκ νέου μεγάλη ευκαιρία στα καρέ του Ντραγκόφσκι.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88′ Βιλένα), Μπακασέτας (88′ Ρούμπεν), Βέρμπιτς (61′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79′ Λημνιός).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γερεμέγεφ, Τζούρισιτς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον, Σιμάνσκι (57′ Πινέδα), Γιόνσον (70′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (57′ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (57′ Αραούχο), Γκαρσία (57′ Πόνσε).

Έμειναν στον πάγκο: Γκίνης, Κάλενς, Φερνάντες, Λιούμπισιτς.

Διαιτητής: Κλαούντιο Περέιρα (Πορτογαλία).

Βοηθοί: Πέντρο Ριμπέιρο, Τιάγκο Κόστα (Πορτογαλία).

4ος διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

VAR: Φάμπιο Μέλο (Πορτογαλία).