Super League 1: Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα με Πινέδα και Άμραμπατ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, η οποία υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τους Πινέδα και Άμραμπατ, επικράτησε με 2-0 και άφησε πίσω της την ήττα από τον Βόλο, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο πρώτο της φετινό ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Ο Ματίας Αλμέιδα ήθελε από την ομάδα του να μπει δυνατά από το ξεκίνημα και το σουτ του Πινέδα στα 25 δευτερόλεπτα μπορεί να μην είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, το γκολ δηλαδή, βοήθησε όμως ώστε να ζεσταθεί η ατμόσφαιρα στις εξέδρες.

Ατμόσφαιρα που θα μπορούσε να παγώσει στο 8′, όμως, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ροσέρο που πάτησε περιοχή, βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ.

Όπως και να έχει, ήταν μια φάση που υπενθύμισε στους κιτρινόμαυρους, αν το είχαν ξεχάσει, ότι έχουν απέναντί τους μια επικίνδυνη ομάδα. Και μια δεμένη, παράλληλα, ομάδα, η οποία έβαλε δύσκολα στην Ένωση. Οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στο να ανοίξουν την άμυνα και να φτιάξουν φάσεις, αν και τα πράγματα φάνηκε να βελτιώνονται κάπως μετά το 30′.

Στο 35′, για παράδειγμα, η ΑΕΚ απείλησε με το διαγώνιο σουτ του Πινέδα που απέκρουσε ο Σούλης, ο οποίος σταμάτησε και τον Αραούχο στην επαναφορά. Και τελικά λίγα λεπτά μετά, στο 39′, ήρθε το γκολ για την ομάδα του Αλμέιδα με έναν από τους αγαπημένους του παίκτες. Τον Πινέδα, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ένωση επιχείρησε να μπει δυνατά και στο β’ μέρος, έχοντας ένα επικίνδυνο σουτ του Τσούμπερ στο 47′, για να απαντήσει ο ΠΑΣ στο 52′ με αυτό του Ρομέρο που έφυγε ψηλά άουτ μετά το γύρισμα του Σόρια. Ενθαρρυντικό, δηλαδή, το ξεκίνημα στην επανάληψη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή… Η ΑΕΚ προσπάθησε και κατάφερε να ρίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα τα λεπτά να περνάνε χωρίς να γίνεται κάτι αξιόλογο.Ο Αλμέιδα έκανε τις αλλαγές που ήθελε να κάνει, οι Γιαννιώτες προσπαθούσαν να κάνουν κάτι καλό αλλά δεν μπορούσαν και τελικά στο 87′ ο δικέφαλος αετός κλείδωσε το τρίποντο κάνοντας το 2-0 με τον Άμραμπατ, ο οποίος πήρε τη μπάλα από τον Μοχαμάντι που έκανε ωραία ενέργεια, άδειασε τον αντίπαλο και νίκησε τον Σούλη.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70′ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (70′ Μάνταλος), Πινέδα (83′ Μοχαμάντι), Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Αραούχο (70′ Γκαρσία).

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (56′ Ριένστρα), Μέντες (46′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο.