Super League: Άφησε βαθμούς ο Ηρακλής, ξέφυγε ο Λεβαδειακός από την ΑΕΛ (hls)

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού με τρομερή εμφάνιση πάτησε τα Χανιά, επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 και μπήκε ιδανικά στα playoffs της 2ης κατηγορίας.

Κάπως έτσι, οι Νικαιώτες βρέθηκαν στο -1 από τους Κρητικούς και στο -3 από την πρωτοπόρο Athens Kallithea, η οποία δοκιμάζεται τη Δευτέρα απέναντι στην Ηλιούπολη, ενώ η Καλαμάτα έχει ρεπό!

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν εκρηκτική εκκίνηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 11ο λεπτό, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σαλαζάρ που άνοιξε το σκορ στο 7’ και λίγο μετά σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Σόουζα! Και το ιδανικό πρώτο ημίχρονο για τους «κυανόλευκους» ολοκληρώθηκε με το σουτ του Οικονομίδη στο 43’ , ο οποίος έγραψε το 3-0 και ενώ νωρίτερα ο Γκέλιος με εξαιρετικές επεμβάσεις διατηρούσε το μεγάλο προβάδισμα της ομάδας του. Όλα πήγαιναν… σχεδόν τέλεια, εκτός από το γεγονός πως ο Σαλαζάρ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και έδειξε να πονάει πολύ, με την αγωνία να είναι μεγάλη για τον Δημήτρη Σπανό και τους συνεργάτες του.

Ο Ντάουντα στο 52ο λεπτό σκόραρε ένας σπάνιας ομορφιάς γκολ με φοβερό βολέ από τα 25 και πλέον μέτρα, με τα Χανιά να μειώνουν στο 56ο λεπτό με τον Νίλι σε 4-1. Ο Γκέλιος με τεράστια επέμβαση κράτησε το σκορ ως είχε, με τον Οικονομίδη να σκοράρει ξανά στο 83ο λεπτό για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο εντυπωσιακό 5-1 των Νικαιωτών!

Στον Βόρειο Όμιλο, ο Λεβαδειακός ξέφυγε από νωρίς στη μάχη της ανόδου. Οι Βοιωτοί πέρασαν με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα του Μακεδονικού (1-3) και είδαν την ίδια ώρα την ΑΕΛ να «σκοντάφτει» στο Βόλο απέναντι στη Νίκη. Με τα δύο αποτελέσματα να φέρνουν τον Λεβαδειακό από τώρα σε θέση ισχύος και στο +5 από τους «βυσσινί».

Στο Μακεδονικός-Λεβαδειακός, λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τσάπρα, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι για την ισοφάριση στο 29’ με τον Μπουκουβάλα! Τελικά, ο Μακεδονικός ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Σιμόνι (46’), αλλά δώδεκα λεπτά αργότερα ο Ρομό επανέφερε το προβάδισμα για λογαριασμό των Βοιωτών. Με τον Κουάδρα στο 64ο λεπτό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να κλειδώνει το τρίποντο για το σύνολο του Οφρυδόπουλου.

Στον Βόλο, το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο μισάωρο! Ο Πεντρόζο με κεφαλιά στο 17ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ, αλλά τα χαμόγελα κράτησαν για μικρό χρονικό διάστημα αφού η Νίκη κατάφερε να βρει άμεσα την απάντηση.

Συγκεκριμένα, στο 28ο λεπτό οι γηπεδούχοι απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, αφού με κεφαλιά του Γαβριηλίδη κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα, με το 1-1 να παραμένει ως το φινάλε του ημιχρόνου. Ισορροπημένη η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΛ να αγγίζει το «διπλό» στο 67ο λεπτό, αλλά ο Νίνο είδε το τελείωμά του να σταματά στο δοκάρι!