Το απίθανο Μαρόκο σόκαρε τον κόσμο: Ξέρανε την Ισπανία στα πέναλτι και πέρασε στους «8»! (vid)

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στα νοκ άουτ παιχνίδια του Μουντιάλ 2022 είναι γεγονός, αφού η Ισπανία -που είχε προπονηθεί με τον κάθε παίκτη να εκτελεί 1.000 πέναλτι– αποκλείστηκε από το Μαρόκο με 3-0 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Στους «8» οι Αφρικανοί και περιμένουν Πορτογαλία ή Ελβετία.

Στον τελευταίο αγώνα των ομίλων… προτίμησε να χάσει από την Ιαπωνία, επιλέγοντας έτσι για αντίπαλο το Μαρόκο στη φάση των «16». Παράλληλα, την ημέρα του αγώνα έγινε γνωστό, μέσα από δηλώσεις του ίδιου του Λουίς Ενρίκε, ότι κάθε παίκτης είχε εκτελέσει 1.000 πέναλτι καθώς προετοιμαζόταν για το Μουντιάλ ώστε να μην υπάρξει νέος αποκλεισμός στη σχετική διαδικασία. Υπήρχαν όλα τα απαραίτητα… σημάδια, με λίγα λόγια, για να πέσουν θύμα έκπληξης οι Ίβηρες και έπεσαν, αφού οι Μαροκινοί κατάφεραν να τους αποκλείσουν και να προκριθούν για πρώτη φορά στους προημιτελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν χαλαρός από την αρχή και το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς να γίνει το παραμικρό. Το γεγονός, άλλωστε, ότι η πρώτη πραγματική τελική προσπάθεια της Ισπανίας ήρθε στο 27′, με το άστοχο διαγώνιο σουτ του Ασένσιο, τα λέει όλα. Αντιθέτως, το Μαρόκο στεκόταν μια χαρά, είχε καταφέρει να μην κινδυνεύει και παράλληλα είχε καλύτερες στιγμές από την αντίπαλό του.

Όπως ήταν, για παράδειγμα, η ωραία εκτέλεση φάουλ του Χακίμι που έφυγε λίγο άουτ, το δυνατό σουτ του Μαζράουι στο 33′ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σιμόν και η άστοχη κοντινή κεφαλιά του Αγκέρ στο 43′, μετά τη σέντρα του Μπουφάλ, που ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, ο οποίος άρχισε τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας τη λύση.

Τετ α τετ το Μαρόκο, δοκάρι η Ισπανία
Οι Ισπανοί, όντως, πήραν τον έλεγχο και στα τελευταία λεπτά πίεσαν αρκετά, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα σε δύο προσπάθειες με τους Μοράτα (κεφαλιά άουτ στο 91′) και Όλμο (εκτέλεση φάουλ). Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Ισπανία είχε φάσεις με Μοράτα (100′) και Μπαλντέ (101′) ενώ το Μαρόκο είχε… τετ α τετ με τον Σεντίρα στο 104′ αλλά ο Σιμόν είπε «όχι».

Στο τέλος της παράτασης όμως και συγκεκριμένα στο 123′ οι Ίβηρες έφτασαν μια ανάσα από το γκολ και την πρόκριση, αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το πλασέ του Σαράμπια και όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Μια διαδικασία που αποδείχθηκε καταραμένη ξανά για την Ισπανία, η οποία είχε αποκλειστεί με αυτόν τον τρόπο και στα Μουντιάλ του 1986, του 2002 και του 2018. Τώρα μπαίνει και το Μουντιάλ 2022 στη λίστα…