Βόλος – Ατρόμητος 2-2: Δεν σώθηκαν ακόμη οι Θεσσαλοί (vid)

Ο Βόλος υποδέχθηκε τον Ατρόμητο για την 4η αγωνιστική των play out της Stoiximan Super League έχοντας ως στόχο τη νίκη για να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής, τελικά όμως έμεινε στο 2-2 και αυτό σημαίνει ότι η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού θα συνεχιστεί.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο αφού είναι βέβαιοι για τη παραμονή τους, οι γηπεδούχοι όμως δεν είναι οπότε όλοι περίμεναν από αυτούς να μπουν δυνατά στο παιχνίδι και να επιδιώξουν να πιέσουν τους αντιπάλους τους. Οι Θεσσαλοί όντως είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Περιστεριώτες όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν πρώτοι.

Στο 18′ η ομάδα του Σάσα Ίλιτε βγήκε στην αντεπίθεση με τον Καμαρά που έδωσε στον Αντζιέλσκι και αυτός γύρισε για τον Αθανασίου που με πλασέ βρήκε δίχτυα για το 0-1. Ο Ατρόμητος είχε, πλέον, το προβάδισμα και ο Βόλος προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να φτάσει στην ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπως και έκανε.

Στο 45′ ο Αθανασίου τράβηξε τον Γκαρσία και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον παίκτη που το κέρδισε να το εκτελεί κιόλας και να σκοράρει στην επαναφορά μετά την απόκρουση του Μαρκετζάνι (1-1).

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες και το δεύτερο άρχισε με τους γηπεδούχους να πιέζουν για το δεύτερο γκολ και να έχουν μεγάλη ευκαιρία στο 58′ με το φαλτσαριστό σουτ του Ασεχνούν που απέκρουσε ο Μαρκετζάνι. Λίγα λεπτά μετά, στο 63′, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν στο γκολ με το δυνατό σουτ του Καμαρά στην αντεπίθεση που απέκρουσε ο Κόβατς και τελικά δεν άργησε να έρθει το γκολ.

Στο 68′, μετά την εξέταση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τους Περιστεριώτες μετά το χέρι του Σιέλη και ο Αντζιέλσκι ανέλαβε την εκτέλεση στο 70′ και έγραψε το 1-2. Τα πράγματα ήταν, πλέον, δύσκολα για τους Θεσσαλούς που είχαν ευκαιρία στο 78′ με την κεφαλιά του Σιέλη που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μαρκετζάνι και αμέσως μετά ήρθε η ισοφάριση.

Στο 80′ ο Γκλάβτσιτς με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Βόλο να μην αισθάνεται ακόμη σίγουρος για την παραμονή του στην κατηγορία.

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Kόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (89′ Μπαριέντος), Μπερτόγλιο (71′ Τρουιγέ), Κόμπα, Γκλάβτσιτς, Γκαρσία, Ασεχνούν (93′ Ποπέσκου).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Mαρκετζάνι, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Τριμμάτης, Κούντε (96′ Καραμάνης), Έντερ, Καμαρά, Βρακάς (84′ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Αντζιέλσκι (71′ Βέργος).