Ανάσα για τον ΠΑΟΚ, νίκησε με τα χίλια ζόρια το Λαύριο στην παράταση! (vid)

Ο «δικέφαλος του βορρά» νίκησε με σκορ 66-65 το Λαύριο στην παράταση και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 3 σερί ήττες στη Stoiximan Basket League, ανεβαίνοντας στο 7-8 και ξεπερνώντας την ΑΕΚ Betsson για την 6η θέση της κατάταξης!

Παρόλο που πήρε από το πρώτο ημίχρονο διψήφια διαφορά (32-20), το σύνολο του Φώτη Τακιανού «φλέρταρε» με νέα ήττα καθώς επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν και τους έδωσε πολλές ευκαιρίες να πάρουν το ροζ φύλλο. Παρόλα αυτά, το Λαύριο δεν τα κατάφερε, με τον κορυφαίο του στον αγώνα Σαβιέ Καστανιέδα να κάνει βήματα στην τελευταία επίθεση της παράτασης.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Τζάστιν Άλστον με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Άντριου Χάρισον, 11 ο Λαουρίνας Μπελιάουσκας και 8 μαζί με 12 ριμπάουντ ο Τζαμούνι ΜακΝίς. Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 4-11, ο Καστανιέδα μέτρησε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ κακό ρυθμό στην αναμέτρηση, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά στα πρώτα λεπτά και τους Φλάτεν και Χάρισον να δίνουν τις λίγες λύσεις από μακριά (5-3). Ο Μπελιάουσκας με δικό του μακρινό σουτ έγραψε το 10-5, ενώ ο Θόρντον του απάντησε για το 10-8. Ο Άλστον σκόραρε με χουκ και ο Μπελιάουσκας με βολές έγραψαν το 14-8, ενώ ο Θόρντον μείωσε στο 14-10 του κάκιστου από πλευράς θεάματος πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει κάπως στροφές. Με Τσαϊρέλη και Άλστον, η διαφορά υπέρ του ανέβηκε για πρώτη φορά στο +7 (21-14). Το Λαύριο έχει αντίδραση και πλησίασε ξανά στους 4 με τρίποντο του Καστανιέδα (23-19), όμως ο Χάρισον έδωσε νέα λύση από μακριά για το 28-20. Ο ίδιος και ο ΜακΝίς πέτυχαν άλλους 4 συνεχόμενους πόντους και ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα 32-20.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε ραγδαία στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο έσφιξε την άμυνα του και μπλόκαρε τελείως τους γηπεδούχους, ξεκινώντας την προσπάθειά του να επιστρέψει στο ματς. Ο Θόρντον έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με τρίποντο (32-25), ενώ ο Μουρ έφερε το σύνολο του Κώστα Μέξα ακόμη πιο κοντά με γκολ φάουλ (32-28). Ο ΠΑΟΚ ήταν ανήμπορος να βρει επιθετικές λύσεις και ο Γόντικας μείωσε στο καλάθι (32-30), ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν χάρη σε δύο βολές του Καστανιέδα. Ο Μπελιάουσκας έδωσε μια λύση με τρίποντο στον «δικέφαλο του βορρά», όμως Καστανιέδα και Γκρόμοβς ολοκλήρωσαν την ανατροπή του Λαυρίου για το 40-42 της τρίτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ζάρας έβαλε για πρώτη φορά το Λαύριο μπροστά με +5 χάρη σε τρίποντο (40-45). Κάπου εκεί, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να παίξει εξαιρετική άμυνα. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν σε κομβικό σημείο ένα επιμέρους σκορ 7-0 χάρη σε Άλστον, Τσιακμά και Μαργαρίτη, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με σκορ 50-47 και κρατώντας για ώρα χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους. Ο Άλστον έβαλε κι αυτός σουτ από τα 6,75μ. για το 53-47, όμως το σύνολο του Μέξα αντέδρασε με συνεχόμενα τρίποντα Μουράτου και Ζάρα για το 53-53. Ο Άλστον πήγε στις βολές κι έβαλε μία για το 54-53 σε κρίσιμο σημείο, ενώ ο Θόρντον απάντησε με 1/2 δικές του και το ματς πήγε στην παράταση με σκορ 54-54.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μουράτος με μεγάλο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους (55-57), ενώ ο Καστανιέδα απάντησε στην ισοφάριση του Άλστον για το 57-59. Ο Έλβαρ Φρίντρικσον έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (60-59), ενώ ο Καστανιέδα συνέχισε το… βιολί του και το επανέφερε στο Λαύριο (62-63). Ο Χάρισον πέτυχε κομβικό λέι απ και ο Φρίντρικσον δύο βολές για το 66-63 του «δικεφάλου του βορρά». Ο Καστανιέδα πέτυχε δύο βολές και μείωσε, ενώ είχε ευκαιρία να δώσει τη νίκη στο Λαύριο όμως έκανε βήματα στην τελευταία επίθεση και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.δ.), 66-65 (παρ.)

Πηγή: sportfm.gr