Άρης – Λαύριο 87-61: Ο νόμος του Παλέ (vids)

Το Nick Galis Hall ήταν κατάμεστο για μια ακόμη φορά και ο Άρης φρόντισε να αποζημιώσει τους φίλους του καθώς επιβλήθηκε του Λαυρίου με 87-61 , αφήνοντάς το χωρίς νίκη έπειτα από οκτώ αγώνες, σ’ ένα παιχνίδι το οποίο διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά από τη Βάσω Τσαρούχα.

Οι «κίτρινοι» βύθισαν ακόμη περισσότερο το Λαύριο κάνοντας εξαιρετικά αυτό που τους χαρακτηρίζει. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και παράλληλα δύο παίκτες τους τελείωσαν το παιχνίδι με νταμπλ ντάμπλ καθώς ο Νοά Χόρχλερ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Βασίλης Τολιόπουλος 10 πόντους και δέκα ασίστ. Το Λαύριο παρουσίασε και πάλι κακή αγωνιστική εικόνα κι έχασε τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη ο οποίος σε μια πτώση του χτύπησε στο χέρι και θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τη διαχείρισή του από τη Βάσω Τσαρούχα η οποία το διέκοψε αρκετές φορές με αποκορύφωμα τη 15λεπτη διακοπή 6:43 πριν το τέλος του ημιχρόνου ισχυριζόμενη ότι την έφτυσαν οπαδοί του Άρη. Μάλιστα ζήτησε να αδειάσει το πέταλο, κάτι που ασφαλώς δεν έγινε. 1:17’’ πριν το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, για διαμαρτυρία.

Ο αγώνας

Δύο πρωταγωνιστές είχε πρώτη περίοδος. Τον Νοά Χόρχλερ ο οποίος με 12 πόντους ήταν ο ηγέτης του Άρη κι αυτός που από νωρίς φρόντισε να δώσει διαφορά στον Άρη (19-11, 6’ και 25-11 στο 8’) και η πρώτη διαιτητής Βάσω Τσαρούχα η οποία άνοιξε… καυγά με τον πάγκο του Άρη είτε χρεώνοντάς τον με τάιμ άουτ για καθυστερημένη επιστροφή των παικτών μετά την πρώτη διακοπή είτε γιατί ζήτησε να απομακρυνθούν κάποιες καρέκλες που πάντα βρίσκονται δίπλα στον πάγκο των «κίτρινων». Αγωνιστικά, το Λαύριο εμφανίστηκε στο γήπεδο στα τελευταία δύο λεπτά όπου με 0-7 σερί μείωσε σε 25-18 στο τέλος της περιόδου.

Το Λαύριο διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου καθώς επέμεινε στην άμυνα ζώνης που «κλείδωσε» τον Άρη και μείωσε σε 28-26 (13’). Μετά από 15πτη διακοπή – η Βάσω Τσαρούχα ισχυρίστηκε ότι την έφτυσαν, διέκοψε το παιχνίδι ζητώντας να αδειάσει το πέταλο και τελικώς επέστρεψε στο παρκέ. Ο Άρης ανέπνευσε με 6-0 σερί (34-26, 15’) για να διευρύνει το εξαιρετικό ποσοστό του στο μακρινό σουτ (8/15 στο πρώτο ημίχρονο) με την ευστοχία του Όμηρου Νετζήπογλου. Η διαφορά έφτασε έως το +16 (48-32) για να κλείσει το ημίχρονο με τρεις εύστοχες βολές του Γκρέι.

Το Λαύριο βρήκε μια χαλαρή άμυνα στις αρχές της 3ης περιόδου και θα μπορούσε να είχε μειώσει περισσότερο (54-46) αν ο Βασίλης Τολιόπουλος δεν έδινε πόντους και δημιουργία στον Άρη. Εκεί οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν την άμυνά τους και κράτησαν χωρίς πόντο το Λαύριο για περίπου 4:30 αγωνιστικά λεπτά (61-46, 27’) αλλά για μια ακόμη φορά δεν έχτισαν πάνω σ’ αυτή για να τελειώσουν το παιχνίδι, δίνοντας τη δυνατότητα επιβίωσης στους φιλοξενούμενους (65-51, 30’).

Οι δύο ομάδες είχαν κακές επιλογές στην επίθεση στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, γεγονός το οποίο λειτούργησε υπέρ του Άρη (67-52, 33’). Στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρήκε επιθετικές λύσεις ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20 (76-56, 36’) κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι. 1:17’’ πριν το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, για διαμαρτυρία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Γκούντγουιν 14 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 10(2/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 10 (2/8 τρίποντα), Νετζήπογλου 11 (2), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο 1 (5 ριμπάουντ), Σχίζας 4 (2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καββαδάς 9 (4 ριμπάουντ), Φίλλιος , Σιδηροηλίας, Χαβαλές 1

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 14 (3), Φλαγκ 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Νικολαΐδης , Γερομιχαλός , Πιλάβιος 2 , Ντέιβις 5 , Ρέμι 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 4 (7 ριμπάουντ), Ντούραμ 3 (3 λάθη), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)