Stoiximan Super League: «Μπλόκο» του Άρη (1-1) στον Ολυμπιακό!

Ο Άρης είχε ανάγκη μια καλή εμφάνιση, τη βρήκε και μάλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει και τους βαθμούς της νίκης αν στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λορέν Μορόν επιδείκνυε ομαδικό πνεύμα σε μια μοναδική στιγμή για τους «κίτρινους». Ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη παραμονής στο κυνήγι του Πρωταθλήματος όχι όμως και τον τρόπο καθώς παρουσιάστηκε άδειος από ενέργεια, δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του κι αυτό φάνηκε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι στιγμές του ήταν μετρημένες στα δάχτυλα της μιας παλάμης.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε (έστω ελαχίστως) περισσότερο την μπάλα στα πόδια του αλλά σε καμία από τις φάσεις που δημιούργησε δεν νίκησε τον Χουλιάν Κουέστα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη είχε εξαιρετικές αντιδράσεις σε τελικές προσπάθειες των Ελ Καμπί (5’), Έσε (22’), Γιόβετιτς (24’) αλλά και σύμμαχο το δοκάρι στη σπουδαία κεφαλιά του Ιμμπόρα στο 25’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Νωρίτερα ο Γιόβετιτς είχε σκοράρει (8’) αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Ζέλσον είχε πατήσει τον Μοντόγια για να πάρει την κατοχή, γι’ αυτό εξάλλου είδε και την κίτρινη κάρτα.

Ο κύκλος των χαμένων φάσεων για τον Ολυμπιακό έκλεισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εκτέλεση κόρνερ όπου ο Οντουμπάτζο έδιωξε την μπάλα καθώς αυτή είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Ο Άρης βασίστηκε περισσότερο στη δράση του Γιάννη Φετφατζίδη αλλά και στη δημιουργία από τη δεξιά πλευρά. Βέβαια, η πρώτη στιγμή του ήταν στο 11’ με τον Σαβέριο ο οποίος σούταρε πάνω στο πόδι του Ιμπόρα. Γενικώς οι «κίτρινοι» δεν είχαν ταχύτητα στην εκτέλεση, όπως για παράδειγμα στη φάση του 38’ όπου, μετά από ασίστ του «Φέτφα», ο Νταρίντα δεν πήγε σε απευθείας εκτέλεση και ο Κάρμο πρόλαβε να βάλει την κόντρα από σουτ εντός περιοχής. Αντιθέτως, ο Γιάννης Φετφατζίδης σούταρε απευθείας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ο Τζολάκης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Κι έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο (0-0) με διψήφιο αριθμό τελικών προσπαθειών για κάθε ομάδα αλλά… μηδέν εις το πηλίκο.

Ο Λορέν Μορόν έβαλε σε θέση οδηγού τον Άρη στο 48ο λεπτό σε μια φάση όπου ο Ισπανός κυνήγησε και επένδυσε στο λάθος του Ανδρέα Ντόη. Ο στόπερ του Ολυμπιακού δεν προστάτεψε την μπάλα, την άφησε… ανοιχτή και ο Μορόν την έβαλε μπροστά του για να εκτελέσει και τον Τζολάκη μετά από μια κούρσα 20 μέτρων (1-0). Εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε κατευθείαν τις γραμμές του, κυρίως όμως έψαξε περισσότερο τον Ζέλσον Μαρτίνς ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα έφερε την απόλυτη ισορροπία.

Ο Ζέλσον ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ολυμπιακού από το ξεκίνημα του αγώνα, σε κάποιες περιπτώσεις του έλειψε η ουσία, αλλά πρόσθεσε και αυτή στη φάση του 53ου λεπτού. Ο Πορτογάλος επιθετικός του Ολυμπιακού βρέθηκε ολομόναχος εντός περιοχής στην αριστερή πλευρά και εκτέλεσε τον Κουέστα (1-1) έπειτα από πάσα του Φορτούνη σε μια φάση όπου η άμυνα του Άρη είχε κακή αντίδραση. Μάλιστα στο 58’ θα μπορούσε να είχε φέρει την ολική ανατροπή αλλά ο Κουέστα πρόλαβε την εκτέλεσή του κι έδιωξε σε κόρνερ σε προσπάθεια από πλάγια θέση εντός περιοχής.

Ο Άκης Μάντζιος φρέσκαρε την ομάδα του με την είσοδο των Μανού Γκαρθία, Ζαμόρα ενώ ο Μεντιλίμπαρ έκανε πιο γρήγορη τη δική του στο 68’ με τους Ποντένσε, Τσικίνιο. Στο 74’ Ο Ελ Καμπί είχε καλύτερη τοποθέτηση από τον Μπράμπετς, τον νίκησε και στο σπριντ αλλά ο Τσέχος κεντρικός αμυντικός του Άρη είχε την τελευταία λέξη με την κόντρα που έβαλε στο σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού όταν αυτός βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα.

Γενικώς το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, δεν είχε όμως ένταση στο παιχνίδι του και ταχύτητα σκέψης. Ο δε Άρης δεν κατάφερε να δημιουργήσει, ούτε να βγάλει φάσεις στο transition παιχνίδι. Κι έτσι φτάσαμε στο 85ο λεπτό με το σκορ ισόπαλο (1-1) και τους Πειραιώτες να νιώθουν μεγαλύτερη ανάγκη για ρίσκο. Εκεί ο Μεντιλίμπαρ έριξε στο παιχνίδι τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί του Ελ Καμπί.

Στις καθυστερήσεις ο Λορέν Μορόν είχε εγωιστική συμπεριφορά καθώς και πάλι από λάθος του Ντόη ο Ισπανός έκανε υπέροχη προσποίηση σε δύο παίκτες του Ολυμπιακού, βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη κι ενώ δύο συμπαίκτες του περίμεναν μια πάσα για να εκτελέσουν σε άδεια εστία αυτός προσπάθησε λανθασμένα να σκοράρει με εξωτερικό φάλτσο! Ο Ολυμπιακός πίεσε στα τελευταία λεπτά αναζητώντας το γκολ αλλά δεν έφτασε σε τελική προσπάθεια.

Πηγή: gazzetta.gr