Άρης – Ολυμπιακός 2-1: Σφραγίζουν το εισιτήριο για Ευρώπη οι κίτρινοι

Φωτορεπορτάζ:ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

O Ολυμπιακός δεν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση μετά την ήττα από την ΑΕΚ και γνώρισε ακόμη μία, αυτή τη φορά στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με αποτέλεσμα να μην είναι σίγουρος ούτε για την 3η θέση, ενώ ο Άρης με αυτό το 2-1, έχοντας για σκόρερ τον Πάλμα με απευθείας κόρνερ και τον Νταμπό, πήγε στο +7 από τον Βόλο και νιώθει σίγουρος για την έξοδο στην Ευρώπη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και αυτό θα μπορούσε να το δείχνει και το σκορ, αφού στο 3′ είχαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν. Ο Κουέστα, όμως, απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπακαμπού μετά τη σέντρα του Βρουσάι, με τον Μασούρα να αστοχεί στην επαναφορά προ κενής εστίας. Δεν μπήκε, επομένως, το γκολ, με τους Πειραιώτες να διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλούν και στο 20′ με το πλασέ του Μασούρα που μπλόκαρε ο Κουέστα, για να ανέβουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν μέτρα στο γήπεδο μετά το 20λεπτο και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό. Και πώς το άνοιξαν…! Ο Πάλμα με… απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0, με τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να καταλάβουν τι έγινε και τους κίτρινους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας ευκαιρία στο 44′ με το σουτ του Ματέο, μετά το λάθος του Εμβιλά, που απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, δεν πήγαινε καλά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έπρεπε να παρουσιαστεί βελτιωμένος στην επανάληψη αλλά δεν έγινε έτσι… Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό προσπαθούσε κυρίως με γεμίσματα και γενικά με ανορθόδοξο τρόπο να κάνει κάτι καλό επιθετικά και -μάλλον φυσιολογικά- δεν τα κατάφερνε. Και για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, ήρθε στο 65′ το τραγικό λάθος του Μπα μετά το γύρισμα του Ιτούρμπε για να κάνει εύκολα το 2-0 ο Νταμπό προ κενής εστίας.

Αυτή τη φορά, όμως, υπήρξε άμεσα αντίδραση από τους Πειραιώτες, οι οποίοι στο 67′ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαζικού σε σέντρα του Ανδρούτσου, με τον διαιτητή να πάει στο VAR και να δείχνει όντως την άσπρη βούλα, από όπου ο Μπακαμπού μείωσε σε 2-1 στο 70′ με το γκολ Νο17 στο πρωτάθλημα. Γκολ που δεν ήταν αρκετό, όμως, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο 96′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί, μετά τη μπαλιά του Φορτούνη, για την ισοφάριση αλλά σούταρε πάνω στον Κουέστα.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Μαζικού, Ντουκουρέ, Νταμπό (88′ Ενκουλού), Νταρίντα, Γκαρσία (76′ Καμάτσο), Καμαρά (88′ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (58′ Ιτούρμπε).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (86′ Ραμόν), Κασάμι (58′ Χουάνγκ), Εμβιλά, Βρουσάι (74′ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Μασούρας (58′ Μπιέλ), Μπακαμπού (86′ Ελ Αραμπί).

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση μετά την ήττα από την ΑΕΚ και γνώρισε ακόμη μία, αυτή τη φορά στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με αποτέλεσμα να μην είναι σίγουρος ούτε για την 3η θέση, ενώ ο Άρης με αυτό το 2-1, έχοντας για σκόρερ τον Πάλμα με απευθείας κόρνερ και τον Νταμπό, πήγε στο +7 από τον Βόλο και νιώθει σίγουρος για την έξοδο στην Ευρώπη.