Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 0-2: Βήμα παραμονής για τους Αγρινιώτες, υποβιβάστηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Παναιτωλικός πέρασε από την Τρίπολη, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν 2-0 του Αστέρα για την 5η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League και συνεχίζουν με δεύτερη σερί νίκη την μάχη τους για την παραμονή.

Ο Σέρχιο Ντίας άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Παραγουανό να βγάζει την ασίστ στον Πέδρο, ο οποίος έκανε το 2-0, το οποίο έμεινε και μέχρι το φινάλε.

Στην βαθμολογία, ο Παναιτωλικός έφτασε στους 30 πόντους και είναι στο +1 από τον Βόλο και στο +2 από την Κηφισιά. Στους 34 βαθμούς ο Αστέρας, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος.

Το ματς
Ο Παναιτωλικός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε αποκτήσει το πάνω χέρι. Στο 7ο λεπτό ο Ντίας έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Τσιφτσή. Οι Αγρινιώτες είχαν την υπεροχή, ενώ οι Αρκάδες είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 22′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατιένθα.

Στο 31ο λεπτό ο Παναιτωλικός αξιοποίησε την υπεροχή του και την μετέτρεψε σε γκολ. Μετά από μια όμορφη επιθετική προσπάθεια των παικτών του Αγρινίου, ο Ντίας πήρε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσιφτσή. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας την απόλυτη υπεροχή.

Ο Παναιτωλικός είχε το πάνω χέρι και στο δεύτερο μέρος, βρίσκοντας αρκετούς χώρους, ειδικά στην γρήγορη μετάβαση. Στο 57′ ο Λομόνακο επιχείρησε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Χουχούμη όμως να βάζει έγκαιρα το σώμα του. Στο 61′ οι Αγρινιώτες κινδύνευσαν, μετά από ασυνεννοησία Τσάβες-Οικονόμου, αλλά ο Καστάνιο ήταν άστοχος.

Στο 67ο λεπτό οι Αγρινιώτες έκαναν δύο τα τέρματά τους. Εξαιρετική μεταβίβαση του Ντίας, ο οποίος με την πάσα του έβγαλε τον Πέδρο απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα και πλάσαρε για το 2-0.

Ο Παναιτωλικός μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ. Ο Ντίας με το αριστερό εκτός περιοχής έκανε το σουτ, βλέποντας τον Τσιφτσή μακριά από την εστία του, αλλά ήταν άστοχος. Στο 80′ ο Άλβαρες δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Αγρινιωτών από κοντά και έτσι το 2-0 παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Λύρατζης (88′ Γκαρσία), Ατιένθα, Καστάνιο, Χουχούμης (63′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Μάντζης), Κρεσπί, Παλάσιος (63′ Ζουγλής), Μιριτέλο.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79′ Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Πέρεζ (82′ Τσιγγάρας), Λιάβας (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Ντίαζ (82′ Φ. Ντουάρτε), Λομόνακο (63′ Πέδρο).