Ατρόμητος – Κηφισιά 1-2: Νίκη με ανατροπή για τους φιλοξενούμενους που διατήρησαν ελπίδες για παραμονή

Η Κηφισιά έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής στη Stoiximan Super League. Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και παρότι είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, η μάχη φούντωσε για τα καλά.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς. Μετά το λάθος του Τσάπαν, ο Αγκιμπού Καμαρά διέσχισε το μισό γήπεδο και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Νικοπολίδη στο 16ο λεπτό.

Η Κηφισιά στάθηκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και βρήκε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με τον Σναϊντερλάν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πρίτσα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κλωναρίδης έβγαλε μια γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και ο Σάντος με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Με αυτό το τρίποντο η Κηφισιά έφτασε τους 28 βαθμούς και έχει έναν βαθμό λιγότερο από τον Βόλο και δύο από τον Παναιτωλικό. Ο Ατρόμητος έχει 34.

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει και στο πρώτο σοβαρό λάθος της, ο Ατρόμητος την τιμώρησε με το γκολ του Αγκιμπού Καμαρά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια τελική με την κεφαλιά του Οζέγκοβιτς στο 23′, η οποία όμως δεν είχε καμία τύχη. Ο Ατρόμητος σταδιακά ανέβασε στροφές και πίεσε περισσότερο τα καρέ του Νικοπολίδη.

Ωστόσο καμία τελική του δεν είχε τύχη με τον Νικοπολίδη να σταματά με το πόδι τον Αντζιέλσκι από τη γωνία της περιοχής στο 42′.

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά ούσα πίσω στο σκορ ήταν εκείνη που πίεσε περισσότερο για να σκοράρει. Η πρώτη τελική ήταν για τον Ατρόμητο με τον Κούντε να δοκιμάζει το σουτ πίσω από τη σέντρα στο 51′, βλέποντας τον Νικοπολίδη εκτός εστίας. Δύο λεπτά μετά ο Αθανασίου απείλησε από δύσκολη γωνία με τον Νικοπολίδη να τον σταματά.

Η Κηφισιά απείλησε αρχικά με τη δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μιλίτσεβιτς που μπλόκαρε ο Μαρκετζάνι στο 57′. Την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Σολόα στο 60ο λεπτό από μακριά, αλλά ο Ιταλός κίπερ του Ατρομήτου έδειξε αντανακλαστικά.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Αρχικά στο 64′ ο Σναϊντερλάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ο Ματέους Σάντος τρία λεπτά μετά έκανε το 2-1.

Μέχρι και το 87ο λεπτό ο ρυθμός κόπασε, αλλά στο φινάλε το ματς έγινε Ροντέο. Στο 89′ το δυνατό σουτ του Μιλίτσεβιτς είχε απάντηση από τον Μαρκετζάνι, ενώ δευτερόλεπτα μετά η προβολή του Ρομπάιγ πέρασε άουτ.

Στο 90+2′ ο Μπιφούμα είχε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μαρκετζάνι τον σταμάτησε στην πρώτη, ενώ στη δεύτερη αν και έκανε ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ατρόμητος: Μαρκετζάνι, Τριμμάτης (67′ Τσακμάκης), Ασεβέδο (73′ Κιβρακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κούντε, Γκονζάλες, Καμαρά, Βαλένσια, Βρακάς (62′ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (62′ Βέργος).

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίσεβιτς, Σναϊντερλάν, Σολόα, Τσανάτζια (58′ Μπιφουμά), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Πρίτσας (82′ Τεττέι), Σάντος (75′ Γκόμπελιτς), Οζέγκοβιτς (82′ Γιόβανσιτς).