BasketLeague: Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του ο Αρης στην Πάτρα και τερμάτισε 7ος

Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε 74-73 από τον αδιάφορο Απόλλωνα Πάτρας κι έμεινε στην έβδομη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, που σημαίνει ότι θα συγκρουστεί με τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με +4 στα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όμως έχασαν μέσα από τα χέρια τους το ροζ φύλλο αγώνα, με τον Σίμονς να πετυχαίνει το νικητήριο τρίποντο για τους Αχαιούς στα 4’’.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μήτρου-Λονγκ (23 πόντοι με 5/7 τρίποντα), ΜακΛιν (18 πόντοι) και Ντέιβις (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Στο 8-16 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο η ομάδα του Βετούλα, που τερμάτισε στην 11η θέση κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη σεζόν.

Από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς διακρίθηκαν οι Τζούστον (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Κάουαν (15 πόντοι, 12 ασίστ) και Κέλι (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.