BasketLeague: Πάλεψε στα Λιόσια ο Ηρακλής – Νίκες για Παναθηναϊκό, Λαύριο και Περιστέρι

Γεμάτη δράση η σημερινή ημέρα στην Basketleague με τέσσερα ματς να προηγούνται χρονικά του τοπικού ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Συγκινητική ήταν η προσπάθεια του Ηρακλή στα Λιόσια ωστόσο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη. Η «Ένωση» επικράτησε 80-74 και σημείωσε το δεύτερο σερί της δίποντο ανεβαίνοντας στο 12-10 (4η)

Ο «Γηραιός» με εννιά παίκτες αποστολή και μόλις επτά να αγωνίζονται (ο Ντολεζάι έπαιξε για 40 λεπτά!) έβαλε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» μέχρι και τις αρχές της 4ης περιόδου. Ωστόσο, η ΑΕΚ είχε σε τρομερή μέρα για ακόμα μια φορά τον Κίνο Κολόμ (34π., 6 ασ., 4ρ.)., αντιμετώπισε τη ζώνη που έπαιζε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς ο Ηρακλής κι έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Θύμα… έκπληξης έπεσε ο Προμηθέας στην έδρα του Λαυρίου, με τον Σάββα Καμπερίδη να πανηγυρίζει τη πρώτη του νίκη ως πρώτος προπονητής της ομάδας της Αττικής. Αντίστοιχα, ήττα και ήττα στην πρεμιέρα του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Αχαιών.

Δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

Το Περιστέρι παρότι δεν είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επέστρεψε μετά απο καιρό στα θετικά αποτελέσματα, κόντρα στον Ιωνικό, που παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87.

Τέλος, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα μόλις ημίχρονο για να αποσπαστεί από την Λάρισα, περνώντας ένα ήσυχο απόγευμα στο “Νίκος Γκάλης” του ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67