Bundesliga: Νέα απώλεια για Μπάγερν Μονάχου – Κάζο για Ντόρτμουντ στο 90+7’

Μια η τριάρα στο «Ετιχαντ» που την έχει αφήσει με το 1,5 πόδι εκτός Champions League και μια το χοντρό επεισόδιο μεταξύ Μανέ και Σανέ που συντάραξε τα αποδυτήρια φαίνεται πως άφησαν τα σημάδια τους πάνω στη Μπάγερν. Στην επιστροφή τους στη Bundesliga άλλωστε, οι Βαυαροί απέτυχαν να νικήσουν τη Χόφενχαϊμ και περιορίστηκαν στο 1-1, παραμένοντας ωστόσο στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την… απίστευτη γκέλα της Ντόρτμουντ.

Το σκορ πάντως δεν άργησε να ανοίξει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μόλις στο 17΄βρήκαν το προβάδισμα σε όμορφο τελείωμα του Παβάρ για το 1-0. Όσο όμως η Μπάγερν δεν τελείωνε το ματς με ένα δεύτερο γκολ, οι ελπίδες της Χόφενχαϊμ παρέμεναν ζωντανές για την ισοφάριση. Έτσι κι έγινε όταν στο 71΄ο Κράμαριτς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ζόμερ και έλουσε με… κρύο ιδρώτα τους Βαυαρούς, οι οποίοι βέβαια θα μπορούσαν να είχαν ανακτήσει το προβάδισμα μόλις δυο λεπτά αργότερα αν το VAR δεν είχε εντοπίσει σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ Παβάρ.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Μπάουμαν κατέβασε ρολά όποτε χρειάστηκε για να κρατήσει τη Μπάγερν στην ισοπαλία, με το σύνολο του Τούχελ να καλείται να βρει ξανά τον εαυτό του ενόψει της ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League κόντρα στην ανεβασμένη Σίτι.

Μπάγερν (Τόμας Τούχελ): Ζόμερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Κανσέλο, Γκορέτζκα (59΄Μουσιάλα), Κίμιχ, Σανέ (60΄Τελ), Μίλερ, Κομάν (60΄Ντέιβις), Γκνάμπρι

Κάζο… μεγατόνων για Ντόρτμουντ
Κι όμως, η Ντόρτμουντ… βρήκε τον τρόπο ώστε το τελικό σφύριγμα να μην την βρει με το χαμόγελο της νίκης. Τι κι αν προηγήθηκε με 2-0 απέναντι στη Στουτγκάρδη που αγωνιζόταν από το 39΄με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής Μαυροπάνου; Τι κι αν βρήκε γκολ λύτρωσης στο 90+3΄για το 3-2; Οι Βεστφαλοί τελικά ισοφαρίστηκαν στο 90+7΄για το τελικό 3-3 σε ένα ιδιαίτερα πικρό φινάλε που τους περιόρισε στο -2 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Το πρώτο μέρος πάντως κύλησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Τα γκολ των Αλέ (26΄) και Μάλεν (33΄) έχτισαν τις βάσεις για ένα άνετο διπλό, με την αποβολή του Ντίνου Μαυροπάνου με δεύτερη κίτρινη στο 39΄να τους χαρίζει και αριθμητικό πλεονέκτημα για το υπόλοιπο του αγώνα. Το β΄μέρος ωστόσο και ειδικά το τελευταίο τέταρτο μετατράπηκε σε απόλυτο εφιάλτη.

Κουλιμπαλί (78΄) και Βάγκνομαν (84΄) ισοφάρισαν σε 2-2 μέσα σε έξι λεπτά ρίχνοντας στα σχοινιά τη Ντόρτμουντ, η οποία πάντως βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα στο 90+3΄με τον Ρέινα. Ακόμα και το γκολ του Αμερικανού ωστόσο δεν της αρκούσε για τη νίκη, με τον Σίλας να την πληγώνει στην τελευταία φάση του αγώνα σε ένα γερό πλήγμα στη μάχη που δίνει για το πρωτάθλημα.