Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0:Ίσοπαλο το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ με πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες και τα δοκάρια

Για 4ο ματς στις έξι πρώτες αγωνιστικές της Premier League, η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη. Η Έβερτον στην “μπλόκαρε” στο “Γκούντισον Παρκ” (0-0) σε ένα ματς που “μίλησαν” οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων, το VAR (ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων) και τα δοκάρια (4 στο σύνολο).

Με την ισοπαλία στο “Γκούντισον παρκ”, η Λίβερπουλ έφτασε τους εννέα βαθμούς (2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα) την ώρα που η Έβερτον (4 βαθμοί) ακόμα αγνοεί το “τρίποντο” στη φετινή Premier League (4 ισοπαλίες και 2 ήττες) αλλά και τη νίκη κόντρα στην συμπολίτισσα μέσα στο “σπίτι” της (έχει να κερδίσει εντός έδρας από το 2010).

Το ντέρμπι της Έβερτον με τη Λίβερπουλ είχε πολλές προσωπικές “μονομαχίες” και καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερη εικόνα. Οι κορυφαίες στιγμές των δυο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο έγιναν σε… απόσταση δέκα λεπτών.

Στο 33′ η Έβερτον “άγγιξε” το γκολ, με το υπέροχο πλασέ του Ντέιβις -με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού- να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Άλισον. Η Λίβερπουλ “απάντησε” στο 43′, έχοντας διπλό δοκάρι -στην ίδια φάση- με τα τρομερά σουτ των Νούνιες (ο Πίκφορντ έστειλε την μπάλα εκεί, με την επέμβαση του) και Ντίας.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και μέσα σε διάστημα δυο λεπτών (64′ και 65′) είδε τον Πίκφορντ να βγάζει με δυσκολία το σουτ του Ρόμπερτσον, την κεφαλιά του Φιρμίνο και το σουτ του Φαμπιάνο.

Πάντως, στο 65′ έχασε και η Έβερτον μοναδική ευκαιρία -σε αντεπίθεση- για να σκοράρει, με τον Μοπέ να μην μπορεί να νικήσει τον Άλισον με κοντινό σουτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι.. βρήκαν δίχτυα στο 68′ με τον Κόουντι, αλλά το γκολ ακύρωσε το τέρμα (σε θέση οφσάιντ ο σκόρερ).

Το ματς κράτησε τον τρομερό του ρυθμό, με τον Άλισον να πετάγεται στο 84′ στην δεξιά του γωνία και να βγάζει το σουτ του ΜακΝίλ με αντίθετο χέρι (βρήκε και στο κεφάλι του Μίλνερ η μπάλα, πήρε ύψος και φάλτσα και ανάγκασε τον πορτιέρε της Λίβερπουλ να διώξει με μεγάλη δυσκολία). Τρία λεπτά μετά, ο Πίκφορντ “έβγαλε” το πλασέ του Φιρμίνο από το ύψος του πέναλτι (σ.σ. τρομερή η μπαλιά του… εξαφανισμένου Σαλάχ από τα αριστερά, με το εξωτερικό).

Στο 90+5′ και στην τελευταία μεγάλη φάση του ματς, ο Πίκφορντ έκανε επέμβαση στο πλασέ του Σαλάχ -μέσα από τη μεγάλη περιοχή- και έστειλε την μπάλα στο αριστερό του δοκάρι.