Μουντιάλ 2022: Ο ανίκητος Λιβάκοβιτς έστειλε την Κροατία στους «8» (vid)

Ο 27χρονος γκολκίπερ της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Ντομινίκ Λιβάκοβιτς απέκρουσε τρεις εκτελέσεις πέναλτι της Ιαπωνίας στη «ρώσικη ρουλέτα» απ’ τα 11 μέτρα και χάρισε στην «Χρβάτσκα» μία μεγάλη πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Οι Κροάτες ήταν πολύ πιο ψύχραιμοι από την «άσπρη βούλα» επικρατώντας με 3-1, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Στο 43’ οι Ιάπωνες άνοιξαν το σκορ. Από σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας, ο Γιοσίντα γύρισε την μπάλα προς τα μέσα κι ο Μαέντα έκανε το 1-0 για τους «μπλε σαμουράι». Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους Κροάτες να καταθέτουν στο γήπεδο όλη την ποιότητά τους. Στο 56’ από σέντρα του Λόβρεν, ο Πέρισιτς σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1