Ιταλία – Εκουαδόρ 2-0: Φιλική νίκη στις ΗΠΑ ενόψει Euro 2024

Η Ιταλία επικράτησε με 2-0 του Εκουαδόρ σε φιλική μεταξύ τους αναμέτρηση που έγινε στην «Red Bull Arena» στο Νιου Τζέρσεϊ των ΗΠΑ.

Λίγες ημέρες μετά την επικράτησή της επί της Βενεζουέλας, η Ιταλία του Λουτσιάνο Σπαλέτι υπέταξε με 2-0 το Εκουαδόρ, σε νέο φιλικό προετοιμασίας στο Νιου Τζέρσεϊ ενόψει του Euro 2024.

Η «σκουάντρα ατζούρα» βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημιχρόνου κι έφτασε σε αυτή τη νέα νίκη, δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή πορεία, ενόψει του καλοκαιρινού τουρνουά που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λορέντσο Πελεγκρίνι κατάφερε να κάνει το 1-0, με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, από τον Νίκολο Μπαρέλα. Να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Εκουαδόρ στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις.

Στο 69’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Πλάτα, αλλά ο Βικάριο έκανε μια σημαντική επέμβαση. Το Εκουαδόρ είχε κάποιες καλές στιγμές για την ισοφάριση, πριν δεχθεί το τελικό 2-0 στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου.