Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό προφίλ στην Κωνσταντινούπολη, κλήθηκε να κυνηγάει διψήφιες διαφορές από νωρίς και γνώρισε την 3η σερί ήττα του στην Euroleague, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό (30/12). Οι «πράσινοι», που παρατάχθηκαν στο «Σινάν Ερντέμ» δίχως τους Αρτούρας Γκουντάιτις, Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Λευτέρη Μποχωρίδη υποχώρησαν στο 6-9, με τους back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 8-7, παρά το γεγονός πως ο Σέιν Λάρκιν δεν ήταν τελικά ούτε σε αυτό το ματς διαθέσιμος.

Τα ποσοστά των Τούρκων πίσω από τα 6,75μ. ήταν σχεδόν σε όλο το ματς κοντά στο 50% και «πλήγωσαν» το «τριφύλλι» (14/30 3π.), το οποίο είδε τον Μάριους Γκριγκόνις να γυρνάει στη δράση (9π. με 3/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), αλλά τον Νέιτ Ουόλτερς να χτυπάει στον αστράγαλο και να μην είναι ο εαυτός του (1/6 δίποντα). Παράλληλα, για άλλο ένα παιχνίδι οι «πράσινοι» είχαν αρκετά… δημιουργικά ζητήματα (14 ασίστ/ 13 λάθη).

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο… συνήθης ύποπτος Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος μετά τα 0/6 σουτ στο 1ο μέρος «ξεμπούκωσε» στην επανάληψη, αλλά ήταν πλέο αργά (20 πόντοι με 4/9 δίποντα και 4/9 τρίποντα). Διψήφιος και ο Ντέρικ Ουίλιαμς (13π. με 5/11 σουτ), στα «ρηχά» οι περισσότεροι «πράσινοι». Φυσικά, οι «πράσινοι» γνωρίζουν πως για να βρεθούν ξανά σε τροχιά πλέι οφ έχουν ανάγκη από αγωνιστικές υπερβάσεις και δύσκολες νίκες, οι οποίες προς το παρόν τουλάχιστον αγνοούνται. «Αναμενόμενοι» ήταν οι πρωταγωνιστές και των Τούρκων, με τον τρομερό Ουίλ Κλάιμπερν να έχει 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον ορεξάτο Βασίλιε Μίσιτς να συμπληρώνει 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Εμφάνιση από τα παλιά για τον Μπράιαν Ντάνστον με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πήρε… αέρα από νωρίς η Εφές χάρη στα τρίποντά της

Ο Βασίλιε Μίσιτς μπήκε στο ματς και έμοιαζε ασταμάτητος (8π. σε 4′, 9-4 το σκορ), αλλά ο Εργκίν Αταμάν αναγκάστηκε να τον τραβήξει στον πάγκο, λόγω των 2φ. του. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν γρήγορα ακουμπώντας την μπάλα στον Γιώργο Παπαγιάννη (11-10 στο 6′), όμως οι back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης είχαν νέα «απάντηση». Οι γηπεδούχοι τιμώρησαν την περιφερειακή άμυνα του «τριφυλλιού» και με 4/7 τρίποντα πήγαν στο +9 (19-10), για να πάρουν και διψήφιο προβάδισμα λίγο αργότερα (21-10 στο 9′), καθώς ο Μπράιαντ Ντάνστον εκμεταλλεύτηκε το χαμηλό σχήμα του Παναθηναϊκού με τον Ντέρικ Ουίλιαμς σε θέση «5». Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 21-13 μετά το εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος επιστρατεύτηκε από νωρίς.

Άρπαξε το «όπλο» του ο Κλάιμπερν, τα έκανε όλα λάθος ο Παναθηναϊκός

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς κάλεσε τον Ντουέιν Μπέικον στον πάγκο (0/4 σουτ και 2 λάθη απέναντι σε διαδοχικά double team), για να περάσει τον Μάριους Γκριγκόνις, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μη αποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με κακές επιστροφές, λανθασμένες περιστροφές στην άμυνα, 2/11 τρίποντα και 4 ασίστ/ 6 λάθη ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να πιέσει την Εφές, η οποία «ξέφυγε» με double score (32-16 στο 16′ με 10π. του Ουίλ Κλάιμπερν). Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, ο Ράντονιτς είδε και τον Νέιτ Ουόλτερς να αποχωρεί στο 18′ (37-20 το σκορ) με πρόβλημα στον αστράγαλο. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια σειρά στατιστικών που «εξηγούσαν» το 42-26 του 20′: ο Κλάιμπερν είχε 15π. με 4/5 τρίποντα, ο Μίσιτς είχε «προλάβει» να μοιράσει 5ασ. και η Εφές έκανε θραύση στα ριμπάουντ (21-13ρ.), ενώ ο Μπέικον μετρούσε 0/6 εντός πεδιάς και ο Παναθηναϊκός δεν λειτουργούσε σωστά ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση.

«Ξύπνησε» ο Μπέικον, αλλά οι Τούρκοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά

Το σύνολο του Αταμάν συνέχιζε να εκτελεί με ποσοστά άνω του 50% και στην επανάληψη, η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν μπορούσε να… αναχαιτήσει τα τουρκικά pick ‘n roll και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (51-32 στο 23′ και 55-37 στο 25′ με έναν Ντάνστον από τα παλιά). Ο Μπέικον είχε πάρει μπρος στο σκοράρισμα κάνοντας μια τρομερή 3η περίοδο (14π.), ο Ουόλτερς επέστρεψε τελικά στο παρκέ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχαναν το ευρύ προβάδισμά τους, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει μη αποτελεσματικός αμυντικά (58-42 στο 27′ και 67-48 στο 30′). Οι «πράσινοι» είχαν ορισμένα παράπονα από τη διαιτησία και τις αποφάσεις του Μπόρις Ρίζικ, όμως σε κάθε περίπτωση δεν μπορούσαν να μαζέψουν ουσιαστικά την απόσταση.

Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος με την ομάδα του Αταμάν να «σφραγίζει» την άνετη επικράτηση

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20π. (73-51 στο 23′ από τον Αϊζάια Τέιλορ) και ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτούς τους ρυθμούς. Τα διαδοχικά εύστοχα τρίποντα των Μαντζούκα, Ουίλιαμς και Μπέικον δεν ήταν ικανά να αλλάξουν ριζικά την εικόνα της αναμέτρησης, αφού και ο Μίσιτς είχε μπει ενεργά στην εξίσωση της Εφές (79-60 στο 35’). Στο τελευταίο πεντάλεπτο τα δεδομένα συνέχισαν… ως είχαν και η Εφές έφτασε στην άνετη νίκη (88-69 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69.