Λαμία – ΑΕΚ 0-4: Eύκολη επικράτηση για την Ένωση στη πρεμιέρα των πλέι οφ (vid)

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις στα πλέι οφ της Super League, κάνοντας το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου της. Παρά τα αρκετά αγωνιστικά προβλήματα της, η Ένωση πέρασε άνετα από την έδρα της Λαμίας, σημειώνοντας ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Κάλενς και τρία στο δεύτερο με Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία.

Χωρίς τους Τσιλούλη και Καρλίτος, η Λαμία εμφανίστηκε ακίνδυνη, αδυνατώντας να απειλήσει την εστία του Στάνκοβιτς. Όσον αφορά την Ένωση, μπήκε με το μαχαίρι στα… δόντια, σφυροκόπησε την εστία της Λαμίας από τα πρώτα δευτερόλεπτα και αφού πέτυχε το πρώτο γκολ, έριξε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος, χωρίς αυτό να την εμποδίσει να σημειώσει ακόμα τρία γκολ με Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία (δύο τέρματα).

Τα highlights του αγώνα:

Ο αγώνας
Η ομάδα του Αλμέιδα θέλησε να δείξει από το πρώτο σφύριγμα του Μανούχου ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και περιόρισε τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο, με τις «κιτρινόμαυρες» επιθέσεις να είναι συνεχείς.

Μόλις στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Γιόνσον έφυγε άουτ, ενώ στο 10΄ ο Πήλιος έκανε κάκιστο τελείωμα από πλεονεκτική θέση και στο 16΄ το απευθείας σουτ του Ελίασον έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ελίασον.

Στο 28΄ ο Σιμόν έκανε σωτήριο τάκλιν στην προσπάθεια του Ελίασον και στην εξέλιξη της φάσης ο Πήλιος σέντραρε και ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μάνταλος σέντραρε και ο Πόνσε ανάγκασε τον Κοσέλεφ να αποκρούσει σε κόρνερ, στο 33΄ ο Στάνκοβιτς μόλις που πρόλαβε τον Σίντκλεϊ στη μοναδική επιθετική στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο και στο 38΄ ο Πόνσε σούταρε στην κίνηση και η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, μετά την εκτέλεση του οποίου ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά, με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει.

Τελικά ήταν ο Περουβιανός στόπερ που έμελλε να λύσει τον Γόρδιο δεσμό του γκολ, καθώς στο 45΄+2 εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων μετά την προβολή του Πόνσε σε φάουλ του Μάνταλου, πρόλαβε πριν ο Κοσέλεφ μαζέψει σταθερά την μπάλα κι άνοιξε το σκορ σχεδόν εξ επαφής.

Με την ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν, η Ένωση «κλείδωσε» το παιχνίδι στο 68ο λεπτό με τον Πόνσε. Ο Ρότα εκτέλεσε πλάγιο φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, ο Αργεντινός την άφησε να έρθει μπροστά του και νίκησε τον Κοσέλεφ για το 0-2.

Τα… κερασάκια στη νίκη των «κιτρινόμαυρων» έβαλε ο Λιβάι Γκαρσία, όταν δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα με έναν αριστερό «κεραυνό» έξω από την περιοχή έγραψε το 0-3, ενώ ήταν ο ίδιος που έκλεισε το σκορ στο 90΄+3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος (87΄ Γιαννούτσος), Κορνέζος, Σίντκλεϊ (73΄ Σαντάνα), Νούνιες, Στάνκο (73΄ Κοντονίκος), Τζανδάρης (58΄ Τσούκαλος), Αμαράλ, Μάλτσι (73΄ Λέικ), Σλίβκα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (78΄ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Ελίασον (83΄ Χατζισαφί), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (83΄ Σιντιμπέ), Πόνσε (83΄ Αραούχο), Μάνταλος (78΄ Λιβάι Γκαρσία).