Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 74-79: Η άμυνα του έφερε το δεύτερο φετινό «διπλό» στη Euroleague

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη πέτυχε μόλις 28π. κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έτσι έκανε τη… ζωή του δύσκολη. Η άμυνα όμως ήταν το “όπλο” της ομάδας του Μπαρτζώκα που της έφερε τη νίκη (79-74) μέσα στην «Aleksandar Nikolic Hall», σε ματς για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή τη φορά δεν την… πάτησε, όμως έγινε την προηγούμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Βελιγράδι, επικρατώντας με 79-74 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και ανεβάζοντας το ρεκόρ του στη Euroleague στο 4-4, στο ξεκίνημα της νέας “διαβολοβδομάδας” στη διοργάνωση, πριν υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε εκτός έδρας χωρίς τους Μιλουτίνοφ και ΜακΚίσικ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχασε τον Γουίλιαμς-Γκος με τραυματισμό στο πρώτο μέρος, είδε τον Πίτερς να συμπληρώνει πέντε φάουλ στο 27 και την ομάδα του να δείχνει για ένα ακόμα ματς πρόβλημα στο σκοράρισμα, αλλά είδε τους Πειραιώτες να βρίσκουν λύσεις μέσα από την άμυνα και να φτάνουν στο “διπλό”. Ο Γουόκαπ έπαιξε 33 λεπτά και ξεχώρισε, ο Φαλ έπαιξε 35 λεπτά, ενώ ο Σίκπα επέστρεψε περίπου μετά από ένα μήνα στη… δράση και έφερε πολύτιμες λύσεις για τους φιλοξενούμενους.

Εξαιρετικός ματς έκανε ο Τόμας Γουόκαπ, που μέτρησε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Πίτερς σταμάτησε και αυτός στους 13, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Φαλ-Κάνααν με 10 πόντους ο καθένας.

Η Μακάμπι «πλήρωσε» την τραγική βραδιά του Λορέντζο Μπράουν (2/13 σουτ, 5 πόντοι) και την αστοχία της από τα 6.75, καθώς μέτρησαν 6/30! Πρώτος σκόρερ της ήταν ο Σόρκιν με 16, με τον Μπλατ να τον ακολουθεί με 13. Από 10 έκαστος σκόραραν οι Γουέμπ και Ριβέρο.

Το ματς…

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος, με έλεγχο του ρυθμού και καλές επιθετικές επιλογές στο ξεκίνημα του αγώνα, δημιουργώντας μια διαφορά (7-1) με τα καλάθια των Παπανικολάου και Φαλ. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ όμως ανέβασε την απόδοσή της, βελτιώθηκε σε άμυνα και ριμπάουντ και μείωσε τη διαφορά (9-7).

Ο Μπαρτζώκας είδε τον Κώστα Παπανικολάου να φτάνει τα δυο φάουλ και να κάνει εύκολα λάθη, και την ομάδα του Κάτας να ισοφαρίζει (9-9 και 11-11). Ένα ερυθρόλευκο… ξέσπασμα, όμως, με σερί 11 πόντων άνπιξε την “ψαλίδα”. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει με τους πόντους των Κλίβελαντ και Μπλατ, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο έχοντας φτιάξει μια καλή διαφορά (27-19).

Ο Σίκμα συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο την καλή του εικόνα στην επίθεση, με τους Μπλατ και Κόεν να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά. Οι παίκτες του Μπάρτζώκα πίεσαν τους χειριστές της Μακάμπι Τελ Αβίβ (βοήθησε η είσοδος του Λούντζη στο ματς) και ένα νέο “ξέσπασμα” των Πειραιωτών, με σερί πόντους από τον Πίτερς, ανέβασε τη διαφορά στο +11 για τους φιλοξενούμενους (30-41). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει ρυθμό, αλλά με τον Λορέντζο Μπράουν να είναι… εκτός αγώνα, η ομάδα του Μπαρτζώκα κατάφερε να μην απειληθεί και να φτάσει στο +15 (51-36).

Οι Ισραηλινοί μπήκαν “δυνατά” στο τρίτο δεκάλεπτο, θέλοντας να… γυρίσουν το ματς. Ο Ολυμπιακός όμως δεν το επέτρεψε, βρίσκοντας πόντους από Παπανικολάου και Φαλ και πηγαίνοντας πολύ καλά και στις δυο ρακέτες. Η έξοδος του Πίτερς με πέντε φάουλ ήταν ένα κρίσιμο σημείο για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νέα αντεπίθεση και παράλληλα άφησαν την ομάδα του Μπαρτζώκα χωρίς πόντο για περίπου ένα δίλεπτο, μειώνοντας σε 60-53. Οι βολές του Κάαναν στο φινάλε της περιόδου διαμόρφωσαν το 64-55 υπέρ της ομάδας του.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε να “παλεύει” και στην τελευταία περίοδο έφτασε στο -5 (66-61) με τον Σόρκιν να τα πηγαίνει περίφημα κόντρα στον Φαλ (έδειξε κουρασμένος στο φινάλε του ματς, αφού δεν πήρε τις… ανάσες που θα ήθελε, χωρίς τον Μιλουτίνοφ στο ματς). Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι “ανάσα” μέσα από την αμυντική του λειτουργία, αλλά οι Ισραηλινοί τα έδωσαν όλα και έφτασαν στο -2, στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον Σόρκιν να είναι ο ηγέτης των γηπεδούχων. Ο Μπραζντέικις πήρε φάουλ στα 13,1 δεύτερα πριν τη λήξη, έβαλε την πρώτη, πήρε ριμπάουντ, ο Κάαναν πήρε κι αυτός φάουλ, πέτυχε τις βολές και οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν με 79-74 από το Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79