Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 2-2: Ισοπαλία μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στην Premier League

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την Premier League στο “Ολντ Τράφορντ”, η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέτρεψε το σκορ στο δεύτερο μέρος και χρειάστηκε ένα πέναλτι στο φινάλε, για να ισοφαρίσουν οι “κόκκινοι” στο τελικό 2-2.

Η αναμέτρηση προσέφερε πλούσιο θέαμα και είχε φοβερή εξέλιξη, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Γκαρνάτσο, αλλά το γκολ να μη μετράει για οφσάιντ του σκόρερ. Ακολούθησε… μονότερμα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντίαζ και έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Αυτό δεν ήρθε όμως μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία να φέρει… τούμπα το ματς στη συνέχεια. Ο Μπρούνο Φερνάντες ισοφάρισε με ένα απίθανο σουτ από πολύ μακριά, μετά από ολέθριο λάθος στην άμυνα της ομάδας του Κλοπ και ο Μεϊνού έκανε το 2-1 με εκπληκτικό γυριστό σουτ στο 67′. Η Λίβερπουλ κέρδισε όμως πέναλτι με τον Έλιοτ στο 84′ και ο Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 11 βήματα.

Η ισοπαλία έφερε όμως και τις δύο ομάδες πίσω στη βαθμολογία της Premier League, με τη Λίβερπουλ να μένει ισόβαθμη με την Άρσεναλ στην κορυφή και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να είναι 6η στο -11 από την 4η Άστον Βίλα.