Μπάγερν Μονάχου – Λάτσιο 3-0: Ανατροπή πρόκρισης στους «8» του Champions Legue οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε 3-0 την Λάτσιο, με τους Βαυαρούς να ανατρέπουν την ήττα με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της Ρώμης και να προκρίνονται με ευκολία στα προημιτελικά του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε από την αρχή του αγώνα με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, με τους ποδοσφαιριστές του Τόμας Τούχελ να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Από την πλευρά της η Λάτσιο που είχε δύσκολο έργο να ανταπεξέλθει, άντεξε για 37 λεπτά, καθώς στο 38ο λεπτό της συνάντησης ο Χάρι Κέιν σε μια φάση διαρκείας με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Άγγλος σέντερ φορ «έλυσε» τον γόρδιο δεσμό για την γερμανική ομάδα, η οποία στο 45+2 διπλασίασε τα τέρματα της, αυτή την φορά με τον Τόμας Μίλερ.

Ο Γερμανός χαφ έκανε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στην Μπάγερν η οποία στο δεύτερο ημίχρονο θέλησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να παίξει με το χρόνο.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 66΄με τον Χάρι Κέιν να σημειώνει άλλο ένα γκολ.

Ο 30χρονος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και με χαρακτηριστική άνεση, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Όπως είναι λογικό η αναμέτρηση από αυτό το σημείο και έπειτα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπάγερν παρά την ήττα της στην Ρώμη, να κάνει την ανατροπή και με το 3-0 στην «Allianz Arena» να προκρίνεται-για μια ακόμη σεζόν-στους «8» του Champions League.