Νέο σοκ για την Άρσεναλ

Σε… εφιάλτη εξελίχθηκε για την Άρσεναλ το εορταστικό πρόγραμμα της Premier League. Μετά την εντός έδρας ήττα της Τετάρτης (28/12) από τη Γουέστ Χαμ, οι «κανονιέρηδες» έχασαν σήμερα (31/12) και στο «Κρέιβεν Κότατζ» από τη Φούλαμ με 2-1 και απώλεσαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου, υποχωρώντας στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στο 5ο λεπτό με τον Σάκα, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 29΄ με τον Ραούλ Χιμένες και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Ντε Κόρντοβα-Ριντ στο 59΄.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ ξεπέρασε με 3-1 το εμπόδιο της Μπόρνμουθ και μείωσε σε ένα βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από την πρώτη τετράδα. Στο ημίχρονο του αγώνα, οι φίλοι των «σπερς» είχαν την ευκαιρία να αποχαιρετήσουν τον Ούγκο Γιορίς, ο οποίος μετά από 11,5 χρόνια παρουσίας στο Λονδίνο αποχωρεί, με προορισμό το Λος Αντζελες.