Ο Άρης είπε «αντίο» στο Eurocup

Ο Άρης Midea δεν τα κατάφερε κόντρα στην Προμετέι στην Λετονία, καθώς ηττήθηκε 95-67 και αποχαιρέτησε το Eurocup.

Οι παίκτες του Καστρίτη δεν μπόρεσαν από αμυντικής πλευράς να σταματήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, ενώ επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο το πρόβλημα ήταν έντονο λόγω αστοχίας. Η Προμετέι εκμεταλλεύτηκε στο 100% τα λάθη και τις αδυναμίες των παικτών του Καστρίτη και ουσιαστικά πήρε μία εύκολη πρόκριση.

Ο Άρης Midea έδειξε από την αρχή πως είχε θέμα όσον αφορά την οργάνωση και το σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ από την αρχή, με 15-10 και με 19-10. Ο Χάρελ έδινε λύσεις αλλά ήταν μόνος του με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει τους δέκα πόντους (25-14), πριν το 28-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του Άρη Midea δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Οι «κίτρινοι» επιθετικά είχαν πτροβλήματα μιας και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον ρυθμό των Ουκρανών. Ο Χάρελ δεν είχε βοήθεια μπροστά, ενώ στην άμυνα ο Μπάλβιν έκανε ζημιά. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και έφτασε στους 21 πόντους (51-32) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» είχαν μόλις 15,4% στα τρίποντα και 60% στις βολές, με 11 λάθη. Ο Άρης Midea προσπάθησε για την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, βελτιώθηκε επιθετικά αλλά αμυντικά συνέχισε να έχει τρομερά κενά. Η Προμετέι θα εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό και έτσι διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα έφτασε και στους 26 πόντους (74-48), πριν το 74-50 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 30 πόντους (80-50). Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να… μαζέψουν την διαφορά με τον Τολιόπουλο να σκοράρει, με το τελικό 95-67, να αφήνει μία άσχημη γεύση στην φετινή πορεία του ΑΡΗ Midea.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-32, 74-50, 95-67