Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Ισοπαλία στο ντέρμπι

Φωτορεπορτάζ: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό στο “αιώνιο” ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League 1, με κερδισμένη την… ΑΕΚ, που βρέθηκε στο -2 από την κορυφή, έχοντας και ματς λιγότερο.

Το ντέρμπι στο “Καραϊσκάκης” είχε πλήθος ευκαιριών και για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να είναι συνολικά καλύτερος και να έχει δοκάρι, αλλά και ακυρωμένο γκολ με τον Βρουσάι στο τέλος, μέσω VAR. Οι Πειραιώτες έμειναν και με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις, μετά την αποβολή του Παπασταθόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά το… θρίλερ, ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ για τους “αιώνιους”, με την ΑΕΚ να βγαίνει κερδισμένη στη βαθμολογία της Stoiximan Super League 1.

Το παιχνίδι
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο Ολυμπιακός “απείλησε” πρώτος, μετά από ένα λάθος στην άμυνα των “πρασίνων”. Ο Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα από τον Σένκεφελντ, ο Φορτούνης την έδωσε ξανά στον επιθετικό των Πειραιωτών, αλλά αυτός σούταρε από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, “σημαδεύοντας” το δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι.

Οι “πράσινοι” απάντησαν στο 13′, με τον Παλάσιος να φεύγει στην αντεπίθεση από δεξιά, αλλά να δοκιμάζει ένα δύσκολο σουτ από πλάγια θέση και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια του, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πιο επικίνδυνος με αυτή.

Η ομάδα του Μίτσελ βρέθηκε μάλιστα μία… ανάσα από το γκολ στο 35′, αλλά μετά από εκτέλεση φάουλ και μπέρδεμα στην άμυνα του “τριφυλλιού”, ο Κανός κατάφερε να αστοχήσει εξ επαφής, με την μπάλα στρωμένη μπροστά του. Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και “έκλεισε” τον Παναθηναϊκό στα καρέ του. Με τον Βαγιαννίδη να έχει διαρκώς προβλήματα από δεξιά στην άμυνα του “τριφυλλιού”, οι Πειραιώτες “απείλησαν” δις από εκείνη την πλευρά, με πρωταγωνιστή τον Κανός.

Αρχικά ο Ισπανός έκανε ένα ωραίο πλασέ από τα όρια της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, ενώ λίγο μετά, στο 52ο λεπτό του αγώνα, έκλεψε από τον Βαγιαννίδη και μπήκε στην περιοχή, αλλά άργησε να εκτελέσει και η μπάλα κόντραρε και πέρασε ξανά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να “ηρεμήσει” το ρυθμό στη συνέχεια, για να ακολουθήσει ένα 10λεπτο “φωτιά” μετά το 70′. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά κοντά στο γκολ με ένα άστοχο πλασέ του Μασούρα και μία κεφαλιά του Παπασταθόπουλου που απέκρουσε με το ένα χέρι ο Μπρινιόλι.

Οι “πράσινοι” βγήκαν στη συνέχεια στην επίθεση και έχασαν μία σειρά από ευκαιρίες. Στο 76′ ο Βέρμπιτς σούταρε άουτ και ο Μαντσίνι αμέσως μετά έκανε κακό κοντρόλ σε τετ-α-τετ και δοκίμασε να “κρεμάσει” τον Πασχαλάκη χωρίς επιτυχία. Ακόμη πιο κοντά στο γκολ βρέθηκε στο 79′ ο Σπόραρ, που κατέβασε ωραία την μπάλα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει… βασανιστικά άουτ και σύριζα από το δοκάρι των Πειραωτών.

Ο Ολυμπιακός ήταν όμως αυτός που κατάφερε τελικά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Βρουσάι στο 90′ να σουτάρει από διαγώνια θέση δεξιά μέσα στην περιοχή και να νικάει τον Μπρινιόλι. Το 1-0 δεν έγινε παρόλα αυτά, ποτέ, καθώς το VAR φώναξε τον διαιτητή στο video για να δει την αρχή της φάσης. Ο Ελ Αραμπί ήταν εκτεθειμένος στην άμυνα του “τριφυλλιού” και παρότι δεν βρήκε την μπάλα, ο διαιτητής θεώρησε ότι επηρέαζε την φάση και ακύρωσε το γκολ.

Στη συνέχεια υπήρξε μικρή ένταση με τον διαιτητή και τον πάγκο του Ολυμπιακού, για να καθυστερήσει η ολοκλήρωση του αγώνα. Στον έξτρα χρόνο δε, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Το 0-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει στην κορυφή της Super League 1, διατηρώντας τη διαφορά του από τον Ολυμπιακό, όχι όμως και από την ΑΕΚ, που βρίσκεται πια στο -2, έχοντας και το ματς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Οι συνθέσεις στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ (81’ Ραμόν), Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (81’ Βαλμπουενά), Κανός (88’ Βρουσάι), Μπιέλ (68’ Μασούρας), Μπακαμπού (68’ Ελ Αραμπί).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (60’ Κωτσίρας), Σάρλια, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (72’ Πούχατζ), Πέρεθ, Κουρμπέλης (72’ λ.τρ. Τσέριν), Μπερνάρ, Παλάσιος, Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ).