Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 68-66: Κόκκινο το ντέρμπι-θρίλερ στο ΣΕΦ (vid)

Το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Basket League ήταν όντως ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικά του Παναθηναϊκού με 68-66 και να συνεχίσει αήττητος, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές, άστοχες και να πάνε χέρι-χέρι στο σκορ, όπως δείχνει και το 10-10 στο 5′, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες βελτίωσαν την άμυνά τους και βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο για να ξεφύγουν με 17-10 στο 8′ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +10 (24-14).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, οι πράσινοι αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Παπαγιάννη έκαναν σερί 9-0 και πλησίασαν στο -1 (24-23), για να αναλάβουν στη συνέχεια οι Πονίτκα, Γουόλτερς και Μπέικον, δίνοντας στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς το προβάδισμα (26-31 στο 16′). Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, με πόντους του Μπέικον πήγε και στο +7 (29-36), διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-38).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και το σκορ παρέμενε αναλλοίωτο, μέχρι που ο Ολυμπιακός βρήκε τελικά τις ευκαιρίες να τρέξει στον αιφνιδιασμό με τον Βεζένκοβ και να προηγηθεί με 44-40 στο 25′ και με 47-42 αμέσως μετά. Και πάλι, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις και προσπέρασαν με 47-48 στο 28′ χάρη σε δύο τρίποντα του Λι, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 49-48 μετά το καλάθι του Σλούκα.

Έτσι, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μπήκαν στην τελευταία περίοδο από το ίδιο σημείο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 6-0 με τον Γουόκαπ για το 55-50 στο 33′ και τους πράσινους να απαντούν με τον Γουόλτερς και να πλησιάζουν στο -1 (55-54) στο 35′. Τα τελευταία λεπτά, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, ήταν θρίλερ, με τον Φαλ να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων (62-57) στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και τους Μπέικον και Λι να φέρνουν αυτή του Ντέγιαν Ράντονιτς στο -2 (65-63) κι ενώ απέμεναν 20 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Είκοσι δευτερόλεπτα, στα οποία ο Βεζένκοβ έκανε το 67-63, ο Μπέικον με τρίποντο (με ταμπλό) μείωσε σε 67-66, ο Πίτερς είχε 1/2 βολές στα 4” για το 68-66 και ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή…

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη)