Ολυμπιακός – Βόλος 5-0: Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο

Φωτορεποράζ:EUROKINISSI

“Μέτρησε” τρεις σερί ήττες στα πλέι οφ της Super League. Έχοντας πει “αντίο” στον φετινό τίτλο, ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς άγχος κόντρα στον Βόλο και έφτασε στο ευρύ 5-0 μέσα στο “Καραϊσκάκης”, σε ματς για την 7η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος.

Με τον Φορτούνη να δημιουργεί δυο γκολ, ο Ολυμπιακός έκανε ένα άνετο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Βόλο, “κλειδώνοντας” από… νωρίς τη νίκη μέσα στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Η ομάδα του Ανιγκό ήταν καλύτερη, χάνοντας αρκετές ευκαιρεί και φτάνοντας με άνεση σε ένα 3-0. Ο Κώστας Φορτούνης “έφτιαξε” το 1-0 του Ντόι (19′) και το 3-0 του Μπίελ, ενώ στο ενδιάμεσο ο Κασάμι είχε κάνει το 2-0, μετά από ασίστ του Βαλμπουενά (25′).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 50′, σε πλασέ του Μπακαμπού. Στο 61′ όμως ο Βόλος δέχθηκε τέταρτο γκολ. Φορτούνης, Μπακαμπού και Μπιέλ συνεργάστηκαν, με τον 31χρονο Κονγκολέζο επιθετικό να βρίσκεται σε θέση βολής και να εκτελεί τον Κότνικ για το 4-0. Ο… χορός των γκολ των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο 69′, με την προβολή του Ελ Αραμπί να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 5-0.